Obserwuj w Google News

Klasterowy ból głowy: silny ból po jednej stronie głowy

Monika Karbarczyk
2 min. czytania
Aktualizacja 21.11.2021
18.04.2019 15:18
Zareaguj Reakcja

Masz napady nagłego, silnego bólu po jednej stronie głowy? Jeśli towarzyszy temu ból oka, zaczerwienienie połowy twarzy, osłabienie, to bardzo prawdopodobne, że masz do czynienia z klasterowym bólem głowy. To przypadłość rzadka, ale ciężka. Klasterowy ból głowy to choroba przewlekła, której leczenie skomplikowane.

Klasterowy ból głowy dotyczy połowy głowy
fot. Shutterstock

Klasterowy ból głowy występuje rzadziej niż migrena, ale potrafi być równie silny i równie mocno uprzykrzać życie.

To ból, który obejmuje tylko jedną stronę twarzy. Częściej z tego powodu cierpią mężczyźni niż kobiety. Początek choroby przypada pomiędzy 10. a 40. rokiem życia, choć kobiety mogą chorować również po 40. roku życia.

Niestety, przyczyna klasterowego bólu głowy jest wciąż nieznana, choć zwraca się uwagę na częstsze występowanie tej przypadłości u członków jednej rodziny.

  • postać epizodyczną: bóle głowy występują kilka razy dziennie - ból pojawia się i odchodzi, a następnie znowu powraca, nawet wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Ataki bólu mogą trwać od kilku, kilkunastu minut do kilku godzin, mają różne nasilenie. Charakterystyczne dla tego typu choroby jest występowanie ataków bólu każdego dnia przez kilka tygodni (klaster), a następnie ustępowanie na następne kilka miesięcy. Napady bólu mogą być zależne od pory dnia, a także pór roku (sezonowe bóle).
  • postać przewlekłą: napady bólu występują codziennie i przez długi czas, nawet cały rok. 

Klasterowy ból głowy: objawy

Klasterowy ból głowy charakteryzuje się nagłymi, silnymi atakami ostrego bólu po jednej stronie głowy. Ból obejmuje okolice jednego oczodołu i policzka, może także promieniować do ucha i potylicy (tylna część głowy). 

Klasterowym bólom głowy towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak:

  • przekrwienie spojówki;
  • łzawienie oka;
  • zaczerwienienie lub obrzęk połowy twarzy;
  • opadnięcie powieki;
  • zwężenie źrenicy;
  • pocenie się okolicy czołowej;
  • uczucie zatkania jednego otworu nosowego.

Dolegliwości te występują po tej samej stronie, co ból głowy

W ciężkich przypadkach, gdy ból jest naprawdę silny i mocno narasta, mogą pojawić się nudności i wymioty. Osoby cierpiące na klasterowy ból głowy w czasie ataku bólu odczuwają niepokój, rozdrażnienie, a po jego ustąpieniu są wyczerpane, bardzo osłabione.

ZOBACZ:  Ból z tyłu głowy: nadciśnienie, migrena, chory kręgosłup

Klasterowy ból głowy: diagnozowanie

Każda osoba, która zauważa u siebie objawy klasterowego bólu głowy, powinna zgłosić się do lekarza. Najlepiej przed wizytą przygotować dzienniczek bólu i przez jakiś czas zapisywać, kiedy występują ataki bóle, jak długo trwają, jaki mają charakter, jakie objawy towarzyszą atakom.

W diagnozowaniu klasterowego bólu głowy wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Klasterowy ból głowy: leczenie

Leczenie klasterowego bólu głowy, ze względu na nieznaną przyczyną, jest objawowe. W czasie ataków bólu podaje się leki przeciwbólowe w zastrzykach i w aerozolu, ponieważ tabletki działają zbyt wolno.

Ważne jest również zapobieganie napadom bólu. W tym celu wykorzystuje się blokery kanału wapniowego (werapamil), glikokortykosteroidy oraz węglan litu. Leczenie klasterowego bólu głowy powinno być prowadzone pod opieką lekarza.

Osoby chore na klasterowy ból głowy powinny unikać spożywania alkoholu, ponieważ zwiększa on prawdopodobieństwo wystąpienia ataków i nawrotu choroby. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.