Obserwuj w Google News

Jak rozpoznać odkładanie się płytek amyloidowych w mózgu? 5 wczesnych objawów

2 min. czytania
Aktualizacja 14.09.2022
14.09.2022 09:14
Zareaguj Reakcja

Płytki amyloidowe charakterystyczne dla choroby Alzheimera, mogą gromadzić się w mózgu przez wiele lat. Rozpoznanie pierwszych objawów tego procesu mogłoby znacznie ułatwić profilaktykę Alzheimera już we wczesnym etapie choroby. 

Odkładanie się płytek amyloidowych w mózgu: pierwsze objawy
fot. Shutterstock
  1. Problem z pamięcią
  2. Zmiana zachowania
  3. Halucynacje (wzrokowe, słuchowe)
  4. Problemy finansowe
  5. Niedosłuch lub częściowa utrata słuchu

Płytki amyloidowe to inaczej peptydy składające się z ok. 40 aminokwasów, które są głównym składnikiem blaszek amyloidowych znajdujących się w mózgach osób z chorobą Alzheimera. Odkładanie się płytek amyloidowych prowadzi do obumierania neuronów w mózgu i rozwoju choroby Alzheimera. Taka sytuacja ma miejsce, gdy organizm nie potrafi metabolizować tego typu białka.  Wysoki poziom amyloidu w mózgu wiąże się z kilkoma objawami, na które należy zwrócić uwagę (im wcześniej, tym lepiej). Niepokojące sygnały, to:

Problem z pamięcią

Lekarze skazują, że łagodne upośledzenie funkcji poznawczych to jeden z najwcześniejszych symptomów choroby Alzheimera. Problem z pamięcią ma charakter epizodyczny. Pamięć epizodyczna to inaczej zapamiętywanie konkretnych wydarzeń, odróżnianie ich.

Zmiana zachowania

Nietypowe zachowanie może być ważną, wczesną oznaką problemów neurologicznych. Tego typu objaw może się pojawić na wiele lat przed pierwszymi zanikami pamięci. Zmiana zachowania to między innymi lęk, rozkojarzenie (nawet rozmowa staje się problematyczna), apatia, nietypowa drażliwość, a nawet gniew bez powodu. Chory może wycofać się z życia towarzyskiego.

Halucynacje (wzrokowe, słuchowe)

We wczesnym etapie choroby mogą pojawić się różnego rodzaju omamy. Zmiany w mózgu niekiedy sprawiają, że chorzy są przekonani, że widzą lub słyszą rzeczy, których tak naprawdę nie ma. Takie objawy sprawiają, że chorzy czują się niebezpiecznie nawet we własnym domu. U niektórych osób pojawiają się też podejrzenia (paranoje) dotyczące członków rodziny.

Problemy finansowe

Coraz więcej badań dowodzi, że osoby, u których rozwija się Alzheimer, mogą mieć problemy pieniędzmi. Dotyczy to zarówno długów, jak i  malejącej zdolności kredytowej. W 2020 roku naukowcy z USA przyjrzeli się pensjonariuszom Medicare, obserwując ich finanse przez ponad 20 lat. W tym czasie  przebadano 81 tys. osób. Okazało się, że niezależnie od statusu majątkowego, kilka lat przed postawieniem diagnozy aż 15 proc. chorych miało problemy finansowe.

Niedosłuch lub częściowa utrata słuchu

Zgodnie z raportem Lancet Commission z 2020 roku utrata słuchu związana z wiekiem jest najważniejszym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji. Utrata słuchu sprawia, że mózg musi dużo ciężej pracować. Odbywa się to kosztem innych procesów myślowych. Co więcej, ubytki słuchu mogą sprawiać, że chorzy są wycofani społecznie, unikają innych, co nie sprzyja stymulacji intelektualnej. Eksperci wskazują, że ubytek słuchu w połowie życia stanowi przyczynę 8,2 proc. przypadków demencji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: eatthis.com, jamanetwork.com, leki.pl