Obserwuj w Google News

Jacek Rozenek o udarze: to stało się na parkingu

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
09.09.2019 15:37
Zareaguj Reakcja

 "Irytuje mnie, jak słyszę, że powinienem się oszczędzać. Nie idzie za tym pogłębiona dyskusja, co było powodem udaru" - mówił Jacek Rozenek w rozmowie z Michałem Figurskim w programie "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Jacek Rozenek w Radiu ZET
fot. Radio Zet

Jacek Rozenek 14 maja 2019 roku jechał na konferencję. W pewnym momencie poczuł się bardzo zmęczony, zatrzymał auto na parkingu, ale nie mógł zasnąć. Trzy i pół godziny przesiedział z otwartymi oczami. Próbował zadzwonić do organizatorów konferencji z przeprosinami, że nie dojedzie, ale nie mógł wydobyć z siebie słowa. Udało mu się wyjechać z parkingu, ale drugiego biegu już nie dał rady wrzucić. Pomocy udzielił mu pracownik obsługi autostrad.

Udar - jakie są objawy?

- Ja miałem udar krwotoczny - zaczął Michał Figurski pierwszą w nowym sezonie audycję "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Prowadzący przyznał, że w jego przypadku udar spowodowany był zaniedbaniem: nadciśnieniem spowodowanym nieleczoną cukrzycą.

Udar krwotoczny to wylew krwi do mózgu, spowodowany wynaczynnieniem krwi z naczynia krwionośnego. Udar niedokrwienny następuje wtedy, gdy zator zatyka tętnicę i krew do mózgu nie dochodzi.

W przypadku Jacka Rozenka udar był podwójny: niedokrwienny i krwotoczny. "W następstwie leczenia albo innych powikłań może dojść do ukrwotocznienia się ogniska niedokrwiennego" - wyjaśnił obecny w studiu Radia ZET fizjoterapeuta Marcin Stelmach.

Udar mózgu to stan zagrożenia życia. Charakterystyczne objawy to: opadanie kącika ust, niedowład jednej strony ciała, niewyraźna mowa.

Polskie Towarzystwo Neurologiczne zaleca, by w razie podejrzenia udaru poprosić daną osobę, żeby:

  • się uśmiechnęła – jeśli podnosi się tylko połowa ust, to druga część twarzy może być porażona;
  • podniosła obie ręce nad głowę – gdy chory nie może unieść jednej ręki, prawdopodobnie niedowład objął połowę ciała;
  • powtórzyła jakieś zdanie, np. „Wszystko będzie dobrze” – w ten sposób możemy sprawdzić, czy mowa jest niewyraźna lub niemożliwa.

Zobacz także: Podejrzenie udaru? Natychmiast dzwoń po karetkę, bo czas ma ogromne znaczenie

Udar - przyczyny

- W okolicach Wigilii zachorowałem. Miałem gorączkę, poszedłem do lekarza, dał mi antybiotyk. Potem drugi i trzeci. Za czwartym razem u lekarza ze zdziwieniem odkryłem, że frakcję wyrzutową serca mam na poziomie 12 procent. Robiłem dziesięć kroków i musiałem usiąść. Przeszedłem zawał, do tego miałem wylew - wspominał Jacek Rozenek w rozmowie z Michałem Figurskim w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Pacjent chodzi już bez kuli, choć jeden mięsień wciąż ma nieaktywny. Niesprawną rękę jest w stanie podnieść do przywitania. Pomału wraca do pracy - prowadzi szkolenia, nagrywa powieść. Irytuje go, gdy ludzie mówią, że powinien się oszczędzać - jest przekonany, że w jego przypadku choroba nie była spowodowana zaniedbaniem.

- Udar to konsekwencja chorób naczyniowych, Przyczyną są stres, brak ruchu, zła dieta, ale też indywidualne predyspozycje. To sprawa złożona. Niejeden pacjent mówił, że się badał, ćwiczył, nie pił, nie palił, a dostał udaru - potwierdza fizjoterapeuta Marcin Stelmach.

Jacek Rozenek podkreśla, że w Polsce rozpoznawane jest 8 tys. udarów rocznie.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu