Obserwuj w Google News

Drastyczny wzrost ryzyka alzheimera po COVID-19. Najbardziej zagrożona jedna grupa

2 min. czytania
Aktualizacja 21.09.2022
21.09.2022 11:20
Zareaguj Reakcja

Ryzyko choroby Alzheimera drastycznie wzrasta u osób starszych, które przechorowały COVID-19. Dowiodły tego analizy, które przeprowadzono wśród 6 milionów pacjentów powyżej 65. roku życia. Koronawirus atakuje bowiem także ośrodkowy układ nerwowy.

Po covid drastyczny wzrost ryzyka alzheimera
fot. Schutterstock

Starsze osoby zakażone COVID-19 mają wyższe ryzyko – nawet o 50-80 proc. – zachorowania na chorobę Alzheimera w ciągu roku od infekcji, dowiodło badanie przeprowadzone na grupie ponad 6 milionów pacjentów powyżej 65. roku życia. Artykuł na ten temat ukazał się we wrześniowym numerze „Journal of Alzheimer's Disease”. Najwyższe ryzyko zaobserwowano u kobiet mających więcej niż 85 lat.

Infekcje wirusowe to większe ryzyko alzheimera

– Czynniki, które odgrywają rolę w rozwoju choroby Alzheimera, są nadal słabo poznane, ale dwa elementy uważane za bardzo istotne: to wcześniejsze infekcje, zwłaszcza wirusowe, oraz stany zapalne – mówi jedna z autorek badania, prof. Pamela Davis z Case Western Reserve University School of Medicine w Cleveland.

– Ponieważ zakażenie SARS-CoV2 jest związane z nieprawidłowościami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, w tym ze stanem zapalnym, postanowiliśmy przetestować, czy nawet w krótkim okresie covid może prowadzić do częstszych diagnoz choroby Alzheimera – dodaje.

Zespół prof. Davis przeanalizował anonimową, elektroniczną dokumentację medyczną 6,2 mln dorosłych Amerykanów w wieku co najmniej 65 lat, którzy wcześniej nie mieli zdiagnozowanej choroby Alzheimera. Populację tę podzielono następnie na dwie grupy: osoby, które w badanym okresie zaraziły się COVID-19, oraz osoby, które nigdy covid nie przeszły. Ostatecznie w grupie pierwszej znalazło się ponad 400 tys. uczestników, w drugiej – 5,8 mln.

COVID-19 oznacza wzrost liczby chorych na alzheimera

Okazało się, że istnieje wyraźnie zwiększone ryzyko nowej diagnozy choroby Alzheimera wśród covidowych ozdrowieńców w porównaniu z osobami, które na COVID-19 nie chorowały. Ogólne ryzyko zachorowania w kohorcie COVID-19 wynosiło 0,68 proc., a w kohorcie bez COVID-19 - 0,35 proc. Analiza poszczególnych grup populacyjnych wykazała, że najbardziej zagrożone są kobiety oraz osoby powyżej 85. roku życia.

– Jeśli wzrost liczby nowych diagnoz choroby Alzheimera zostanie utrzymany, fala pacjentów z tą nieuleczalną obecnie obecnie chorobą będzie znaczna, co może jeszcze bardziej nadwerężyć zasoby opieki zdrowotnej – uważa prof. Davis. – Choroba Alzheimera jest poważnym i trudnym w postępowaniu schorzeniem i mieliśmy nadzieję, że udało się odwrócić nieco jej przyrost poprzez zmniejszanie ogólnych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, choroby serca, otyłość i siedzący tryb życia. COVID-19 i jego długoterminowe konsekwencje zmieniły jednak sytuację. Ważne jest, aby nadal monitorować wpływ covidu na przyszłą niepełnosprawność, jaką powoduje alzheimer – wyjaśnia naukowczyni.

Wcześniejsze badania tej samej grupy badawczej wykazały, że bardziej narażone na COVID-19 są także osoby z demencją (dwukrotnie bardziej) oraz osoby z zaburzeniami związanymi z uzależnieniami i nadużywające różnych substancji.

Źródło: PAP/Katarzyna Czechowicz / „Journal of Alzheimer's Disease”