Obserwuj w Google News

Zaburzenia węchu a demencja. To wczesny sygnał ostrzegawczy

2 min. czytania
Aktualizacja 27.05.2022
27.05.2022 12:17
Zareaguj Reakcja

Demencja to straszna choroba, na którą cierpi coraz więcej starszych osób. Naukowcy wciąż poszukują jej wczesnych oznak, bo tylko wykrycie demencji na wczesnym etapie może pomóc spowolnić jej rozwój. Wciąż bowiem nie ma na nią lekarstwa. Jeden z sygnałów ostrzegawczych związany jest z węchem.

Zaburzenia węchu a możliwa demencja
fot. Schutterstock

Demencja jest zespołem objawów związanych z postępującą coraz słabszą pracą mózgu. Wciąż nie ma lekarstwa na to schorzenie, ale naukowcy wciąż poszukują wczesnych oznak obniżonej sprawności mózgu. Zidentyfikowanie mechanizmów powodujących demencję pozwoli bowiem na znalezienie sposobów przeciwdziałania jej.

W japońskim badaniu opublikowanym w „Diabetes Research and Clinical Practice” wykazano, że zaburzenia węchu pozwalają przewidzieć rozwój demencji u osób starszych z cukrzycą typu 2. Już wcześniej zaburzenia odczuwania zapachów powiązano z przejściem od normalnego funkcjonowania poznawczego do demencji u osób bez cukrzycy typu 2.

Zaburzenia węchu, cukrzyca a demencja

Celem badania było sprawdzenie, czy zaburzenia związane z odczuwaniem zapachów mogą być wczesnym wskaźnikiem pojawienia się demencji u starszych osób z cukrzycą typu 2. Do badania włączono 151 japońskich pacjentów ambulatoryjnych z cukrzycą typu 2, u których na początku badania nie rozpoznano symptomów demencji. Funkcje poznawcze monitorowano przez pięć lat.

W ciągu trzech lat u około 9 proc. uczestników badania rozwinęły się wczesne objawy związane z demencją. Jak piszą badacze, niższy wynik testu węchowego był „w znacznym stopniu” związany z rozwojem pierwszych oznak demencji, a także ze zmianą wyniku testu funkcji poznawczych.

– Zaburzenia węchu poprzedzają rozwój możliwej demencji u starszych pacjentów z cukrzycą typu 2 – podsumowują autorzy. Naukowcy definiują zaburzenia węchu jako zmniejszoną lub zniekształconą zdolność odczuwania zapachów podczas wąchania lub jedzenia.

Wczesne znaki ostrzegawcze związane z demencją

Różne rodzaje demencji mogą objawiać się w odmienny sposób u każdego chorego. Istnieją jednak pewne wspólne wczesne objawy, które mogą pojawić się jeszcze przed rozpoznaniem demencji u pacjenta. Należą do nich:

  • utrata pamięci
  • problemy z koncentracją
  • trudności z wykonywaniem codziennych, dobrze znanych czynności, np. mylenie się co do właściwego wydawania reszty podczas zakupów
  • trudności z nadążaniem za rozmową lub znalezieniem właściwego słowa
  • dezorientacja związana z czasem i miejscem
  • zmiany nastroju.

Według brytyjskiego National Health Service (NHS) objawy te są początkowo łagodne i mogą nasilać się bardzo powoli, stopniowo. Często określa się je mianem „łagodnych zaburzeń poznawczych”, ponieważ nie są na tyle poważne, aby zdiagnozować je jako demencję.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk / ScienceDirect/„Diabetes Research and Clinical Practice”