Demencja u kobiet: odkryto, jaki czynnik zwiększa ryzyko zachorowania
Naukowcy odkryli związek między zanieczyszczeniami powietrza a ryzykiem demencji u kobiet. Jak stan powietrza wpływa na rozwój choroby?

Demencja to podstępna choroba, która przez wiele lat rozwija się po cichu, a szczególnie narażone na zachorowanie są kobiety. Niejednoznaczne, pierwsze objawy demencji przypisujemy zwykle innym chorobom, co opóźnia diagnozę i terapię. Według najnowszych prognoz liczba osób chorych na demencję potroi się do 2050 roku, dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznawanie symptomów choroby. Demencji nie można zapobiec, ale można znacznie spowolnić jej rozwój. Oprócz niezdrowych nawyków, które zwiększają ryzyko zachorowania (m.in. palenie papierosów, spożywanie alkoholu w nadmiarze czy brak aktywności fizycznej), wpływ na rozwój choroby mają również czynniki środowiskowe, na które nie mamy wpływu, m.in. stan powietrza. Potwierdzają to najnowsze badania, według których redukcja zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji u starszych kobiet.
Wniosek ten wynika z amerykańskiego badania, które publikuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Dotychczasowe badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza przyspiesza spadek zdolności poznawczych u starszych osób i jest czynnikiem ryzyka rozwoju demencji.
Lepsza jakoś powietrza zmniejsza ryzyko demencji
Naukowcy z Keck School of Medicine, University of California w Los Angeles analizowali związek między redukcją zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania a ryzykiem rozwoju demencji. Analizą objęto 2239 kobiet w wieku 74-92 lata. Panie, które nie miały demencji, na początku badania były poddawane testom sprawdzającym zdolności poznawcze od roku 2008 do roku 2012. W tym czasie zidentyfikowano 398 przypadków demencji.
Okazało się, że u kobiet mieszkających w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi o średnicy do 2,5 mikrometra (PM 2,5) oraz dwutlenkiem azotu (NO2) najbardziej spadło, ryzyko demencji zmniejszyło się odpowiednio o 26 procent. Związek ten utrzymywał się niezależnie od takich czynników, jak: wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie, społeczno-ekonomiczne warunki życia, czynniki ryzyka chorób układu krążenia oraz posiadane wariantu genu kodującego apolipoproteinę E (wariant ApoE e4), który ma związek ze skłonnością do miażdżycy i choroby Alzheimera.
Naukowcy: Zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe dla mózgu
Poprawa czystości powietrza miała też związek z ogólnie lepszą sprawnością umysłową i lepszą pamięcią, co zdaniem badaczy sugeruje, że korzystnie wpływa to na wiele obszarów mózgu. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje znaczne pogorszenie, jeśli chodzi o funkcjonowanie układu nerwowego. U osób, które są stale narażone na smog, występują częste bóle głowy, zaburzenia snu i stany depresyjne.
– Nasze badanie jest istotne, ponieważ jako jedno z pierwszych wskazuje, że zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w pewnym okresie czasu może być korzystne dla zdrowia mózgu starszych kobiet i zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju demencji – skomentowała główna autorka badania dr Xinhui Wang. Jak dodała, ważne jest to, że korzyści z poprawy jakości powietrza odnoszą wszystkie starsze kobiety, nawet te bardziej zagrożone demencją.
Źródło: PAP