10 objawów, które mogą świadczyć o demencji (otępieniu)
Demencja (otępienie) to choroba mózgu, która prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej i poznawczej. Osoba z demencją nie ma kontroli nad swoim zachowaniem. Jej gesty i słowa wynikają z nieprawidłowej pracy mózgu. Jakie są wczesne objawy otępienia? Jak rozpoznać, że chory ma demencję?

U osób z demencją - na wczesnym etapie - mogą pojawić się:
- Trudności w zapamiętywaniu nowych informacji czy ostatnich wydarzeń. Chory może wielokrotne powtarzać te same czynności czy pytania, np. może dzwonić do kogoś kilka razy w ciągu dnia nie pamiętając, że wcześniej wykonał już podobny telefon, może kilkakrotnie pytać: "A kiedy przyjdziesz?", "O której będzie obiad?".
- Problemy z wykonywaniem dobrze znanych, ale złożonych czynności. Chory może mieć problem z regularnym płaceniem rachunków, przyjmowaniem leków. Osoby z demencją mogą mieć problem z prowadzeniem samochodu (jazda pod prąd, niedostrzeganie znaków drogowych czy sygnalizacji)
- Kłopoty z dobraniem właściwych słów lub stosowaniem ich nieprawidłowo, w złym kontekście. Chory może nie rozumieć, nie pamiętać znaczenia słów, mieć problem z opisaniem jakiegoś zdarzenia.
- Dezorientacja w miejscu i czasie. Chory może mieć problem z orientacją w terenie nawet bardzo dobrze mu znanym. Może pójść samodzielnie do sklepu, ale mieć problem z powrotem do domu (nie będzie pamiętał, gdzie mieszka, jaka droga wiedzie do domu). Może się zdarzyć, że idąc z psem na spacer, wróci do domu bez niego. Może zapomnieć o umówionych spotkaniach albo może mu się wydawać, że wrócił do czasu dzieciństwa i szukać pod starym adresem rodzinnego domu.
- Trudności w rozumieniu liczb. Chory może mieć problemy z płatnością w sklepie - może nie rozróżniać banknotów i mieć problem z prawidłowym rozpoznanie ich wartości, a także przyjmowaniem reszty.
- Kłopoty z rozwiązywaniem problemów i myśleniem przyczynowo-skutkowym.
- Problemy z chowaniem oraz ze znalezieniem rzeczy. Chory może odkładać przedmioty w bardzo nietypowe miejsca (np. wsadzić pilota od telewizora do lodówki).
- Nagłe, nieadekwatne do sytuacji i nietypowe dla charakteru chorego zmiany nastrojów i zachowania. Chory może być pobudzony, a za chwilę apatyczny, ospały lub agresywny. Zmiana nastroju może nie mieć żadnego logicznego uzasadnienia.
- Zmiany osobowości. Chory może stać się agresywny lub apatyczny, podejrzliwy.
- Niechęć do dawnych pasji czy hobby, a także do spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Chory może pod wpływem choroby zacząć się wycofywać z dotychczasowych zajęć, które sprawiały mu przyjemność, może odczuwać niechęć do czynności, które wcześniej lubił wykonywać. Wycofywać się też z życia towarzyskiego.
Obserwuj chorego - wymienione powyżej objawy mogą występować w różnym nasileniu i różnej kolejności. Jeśli jednak zaobserwowałeś je u bliskiej ci osoby, namów ją do odwiedzenia lekarza. Demencji nie można wyleczyć, ale rozwój tej choroby można spowolnić.
Źródło: materiały prasowe Fundacji TZMO "Razem zmieniamy świat"