Obserwuj w Google News

10 objawów, które mogą świadczyć o demencji (otępieniu)

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
18.11.2019 16:33
Zareaguj Reakcja

Demencja (otępienie) to choroba mózgu, która prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej i poznawczej. Osoba z demencją nie ma kontroli nad swoim zachowaniem. Jej gesty i słowa wynikają z nieprawidłowej pracy mózgu. Jakie są wczesne objawy otępienia? Jak rozpoznać, że chory ma demencję?

10 objawów demencji
fot. Shutterstock

U osób z demencją - na wczesnym etapie - mogą pojawić się:

  1. Trudności w zapamiętywaniu nowych informacji czy ostatnich wydarzeń. Chory może wielokrotne powtarzać te same czynności czy pytania, np. może dzwonić do kogoś kilka razy w ciągu dnia nie pamiętając, że wcześniej wykonał już podobny telefon, może kilkakrotnie pytać: "A kiedy przyjdziesz?", "O której będzie obiad?".
  2. Problemy z wykonywaniem dobrze znanych, ale złożonych czynności. Chory może mieć problem z regularnym płaceniem rachunków, przyjmowaniem leków. Osoby z demencją mogą mieć problem z prowadzeniem samochodu (jazda pod prąd, niedostrzeganie znaków drogowych czy sygnalizacji)
  3. Kłopoty z dobraniem właściwych słów lub stosowaniem ich nieprawidłowo, w złym kontekście. Chory może nie rozumieć, nie pamiętać znaczenia słów, mieć problem z opisaniem jakiegoś zdarzenia.
  4. Dezorientacja w miejscu i czasie. Chory może mieć problem z orientacją w terenie nawet bardzo dobrze mu znanym. Może pójść samodzielnie do sklepu, ale mieć problem z powrotem do domu (nie będzie pamiętał, gdzie mieszka, jaka droga wiedzie do domu). Może się zdarzyć, że idąc z psem na spacer, wróci do domu bez niego. Może zapomnieć o umówionych spotkaniach albo może mu się wydawać, że wrócił do czasu dzieciństwa i szukać pod starym adresem rodzinnego domu.
  5. Trudności w rozumieniu liczb. Chory może mieć problemy z płatnością w sklepie - może nie rozróżniać banknotów i mieć problem z prawidłowym rozpoznanie ich wartości, a także przyjmowaniem reszty.
  6. Kłopoty z rozwiązywaniem problemów i myśleniem przyczynowo-skutkowym.
  7. Problemy z chowaniem oraz ze znalezieniem rzeczy. Chory może odkładać przedmioty w bardzo nietypowe miejsca (np. wsadzić pilota od telewizora do lodówki).
  8. Nagłe, nieadekwatne do sytuacji i nietypowe dla charakteru chorego zmiany nastrojów i zachowania. Chory może być pobudzony, a za chwilę apatyczny, ospały lub agresywny. Zmiana nastroju może nie mieć żadnego logicznego uzasadnienia.
  9. Zmiany osobowości. Chory może stać się agresywny lub apatyczny, podejrzliwy.
  10. Niechęć do dawnych pasji czy hobby, a także do spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Chory może pod wpływem choroby zacząć się wycofywać z dotychczasowych zajęć, które sprawiały mu przyjemność, może odczuwać niechęć do czynności, które wcześniej lubił wykonywać. Wycofywać się też z życia towarzyskiego.

Obserwuj chorego - wymienione powyżej objawy mogą występować w różnym nasileniu i różnej kolejności.  Jeśli jednak zaobserwowałeś je u bliskiej ci osoby, namów ją do odwiedzenia lekarza. Demencji nie można wyleczyć, ale rozwój tej choroby można spowolnić.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: materiały prasowe Fundacji TZMO "Razem zmieniamy świat"