Obserwuj w Google News

Czy koronawirus wnika do mózgu i zaczyna nim sterować? Naukowcy już to wiedzą

2 min. czytania
Aktualizacja 22.12.2020
22.12.2020 19:34
Zareaguj Reakcja

Białko Spike znajdujące się na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2 pokonuje barierę krew-mózg i przedostaje się do tkanki mózgu. Niektóre objawy związane z COVID-19 są efektem działalności Spike'a.

Białko koronawirusa wnika do mózgu
fot. Shutterstock

Białko Spike (S1) koronawirusa SARS-CoV-2 pokonuje barierę krew-mózg i przedostaje się do tkanki mózgu. To ono najprawdopodobniej "nakłania" mózg do wydzielania cytokin i substancji związanych ze stanem zapalnym (tzw. burza cytokinowa) – uważa prof. William A. Banks, główny autor publikacji na łamach pisma „Nature Neuroscience”.

Kim jest Spike?

Spike to białko, które znajduje się na zewnętrznej powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2. To ono umożliwia temu wirusowi przyłączanie się do receptorów białkowych komórek ludzkich i wnikanie do organizmu człowieka. Białko Spike działa nieco podobnie, jak białko gp120 HIV. Ono także łączy się z receptorami na komórkach i również jest toksyczne dla tkanki mózgowej. Zdaniem badaczy, część typowych objawów COVID-19 (zmęczenie, mgła mózgowa, zaburzenie funkcji poznawczych) może wynikać właśnie z oddziaływania wirusa na mózg.

– Wiemy, że osoby z COVID-19 mają kłopoty z oddychaniem, co ma związek z infekcją płuc, ale dodatkowe wyjaśnienie może być takie, że wirus wchodzi w ośrodki oddechowe w mózgu i tam też powoduje problemy –  tłumaczy prof. Banks.

Badanie, które pozwoliło dojść do takich wniosków, zostało przeprowadzone na myszach. To, co najbardziej intryguje badaczy, to pytanie, czy do mózgu wnika samo białko Spike, czy cały koronawirus. A jeśli samo białko, to jak odłącza się ono od wirusa.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy ze Lewis Katz School of Medicine w Temple University (Filadelfia, USA) pod kierunkiem dr. Servio H. Ramireza. Opisali oni na łamach pisma „Neurobiology of Disease” badanie, w których udało się wykazać, że białko szczytowe (białko S) koronawirusa SARS-CoV-2 może naruszać barierę krew-mózg. Były to pierwsze dowody na to, że infekcja koronawirusem może osłabić tę barierę i sprawić, że będzie ona nieszczelna.

Nie lekceważcie koronawirusa SARS-CoV-2

Naukowcy przestrzegają przed lekceważeniem SARS-CoV-2.

– Nie chcecie zadzierać z tym wirusem. Wiele skutków, które wywołuje, może być nasilonych, podtrzymywanych lub nawet spowodowanych przez wirusa dostającego się do mózgu, a efekty te mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas – podkreśla prof. Banks. I dodaje, że białko to może być wchłaniane również przez inne tkanki w płucach, nerkach, wątrobie i śledzionie.

Oczywiście należy pamiętać, że wyniki badań na myszach nie zawsze przekładają się na zjawiska zachodzące u ludzi. Naukowcy sprawdzili oddziaływanie białka Spike z laboratoryjnym modelem ludzkiej bariery krew-mózg i nie wykryli znaczącego przenikania, ale – co podkreślają – tych wyników też nie można z całą pewnością odnieść do warunków w żywym organizmie człowieka.

Źródło: PAP