Co niszczy mózg? 9 najgorszych nawyków
Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Jednak to, czy nasz mózg będzie sprawnie działał, zależy głównie od nas. Od naszej diety, nawyków, a nawet od środowiska, w którym żyjemy. Sprawdź, co uszkadza nasz mózg.

Trzymanie głowy pod poduszką, czyli niedotlenienie
Jeśli śpisz z głową pod poduszką, to przyczyniasz się do niedotlenienia mózgu. Nagłe niedotlenienie dość łatwo rozpoznać, bo objawia się bólami głowy, zaburzeniami mowy, równowagi. Znacznie trudniej rozpoznać jest przewlekłe niedotlenienie (m.in. te związane niedotlenieniem podczas snu), bo jego objawy są mniej spektakularne i narastają stopniowo. Należą do nich: pogłębiające się problemy z koncentracją, pamięcią, nadmierna senność, zaburzenia psychiczne. Jeśli nakładasz poduszkę na głowę, bo chcesz wytłumić docierające z zewnątrz dźwięki, rozważ zatyczki do uszu.
Pomijanie śniadań lub spożywanie nieodpowiednich produktów
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, bo daje nam energię na kolejnych kilka godzin. Rezygnacja ze śniadania sprawia, że spada poziom cukru we krwi i tym samym nie dostarczamy mózgowi ważnych dla niego składników odżywczych. Równie ważne jest jednak to, co jemy. Nadmiar tłuszczu i cukru (czyli np. jedzenie tostów z czekoladowym kremem) również może wpłynąć na pracę mózgu, pogarszając pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze.
Objadanie się
Zbyt częste i obfite posiłki mogą prowadzić do twardnienia żył mózgowia i tym samym przyspieszyć starzenie się mózgu. Objadanie się spowalnia pracę mózgu, jego funkcje poznawcze, zwiększa się ryzyko chorób degeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Jak pokazują badania, ograniczenie kaloryczności diety pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu, w tym mózgu, i ograniczyć obumieranie neuronów.
Papierosy
Palenie papierosów nie tylko szkodzi na serce i zwiększa ryzyko raka, ale również grozi demencją i to już u osób w średnim wieku. Tytoń może powodować zmniejszenie grubości kory mózgowej, a co za tym idzie utratę szarych komórek. To z kolei upośledza podstawowe procesy poznawcze, w tym możliwości prawidłowego posługiwania się językiem, zapamiętywania, percepcji oraz uwagi. Jednak ten proces można zatrzymać. Sposobem na to jest oczywiście odstawienie papierosów. Badania wykazały, że przyrost kory mózgowej u byłych palaczy był proporcjonalny do ilości lat, które upłynęły od rzucenia nałogu.
Brak snu
Brak snu uszkadza mózg. W jednym z badań wykazano, że gdy nie śpimy dłużej niż 30 godzin, w mózgu pojawiają się białka NSA i S-100B, świadczące o uszkodzeniach tego organu. Niedospanie powoduje trwałe zmiany w mózgu, uniemożliwia podejmowanie dobrych decyzji, wydłuża czas reakcji.
Zbyt dużo bodźców, hałas
Natłok bodźców negatywnie wpływa na mózg człowieka. Aby prawidłowo pracować, potrzebuje on równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Hałas wpływa na mózg człowieka, podwyższając poziom hormonów stresu. Ma to miejsce nawet wtedy, kiedy śpimy. Fale dźwiękowe powodują reakcję organizmu i aktywują ciało migdałowate — część mózgu związaną z pamięcią i emocjami. Z badań wynika, że u osób narażonych na hałas pojawia się reakcja stresowa, która sprawia, że zaczynają ignorować zarówno szkodliwe dźwięki, jak i te istotne dźwięki, takie jak mowa.
Brak treningu myślowego
Najlepszym treningiem dla naszego mózgu jest myślenie - dzięki niemu umysł na długo zachowa sprawność, będziemy lepiej zapamiętywali i szybciej kojarzyli fakty, osoby, miejsca oraz inne zdarzenia z naszego życia. Jeśli unikamy tego typu ćwiczeń, nasz mózg będzie działał gorzej, szybciej się starzał i wzrośnie ryzyko demencji. Mózg pobudzany do regularnej pracy lepiej funkcjonuje na co dzień, dlatego zacznij rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, ucz się nowych słów i języków obcych, dużo czytaj, próbuj nowych rzeczy.
Zanieczyszczenie mózgu
Smog szkodzi układowi oddechowemu i układowi krążenia, ale przede wszystkim naszemu mózgowi. Nawet krótkotrwałe narażenie go na zanieczyszczone powietrze sprawia, że spada jego wydajność. Pewne składowe zanieczyszczonego powietrza mogą niszczyć tkankę mózgową i wywołać niebezpieczne procesy zapalne (np. glejozę). To może prowadzić do spowolnienia rozwoju poznawczego, problemów z pamięcią, koncentracją, zapamiętywaniem.
Słodycze
Mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje sporej ilości energii. Jego zdolność do przetwarzania danych i zapisywania ich w pamięci uzależniona jest od odpowiedniego pożywienia ("paliwa"), czyli od glukozy, cukru prostego. Nie oznacza to, że powinniśmy zwiększać jego podaż. Wręcz przeciwnie, nieumiarkowanie jedzenie słodyczy może nam poważnie zaszkodzić. Jak pokazują badania, nadmierne wahania stężenia glukozy we krwi wpływają na zaburzenia nastroju, zaburzenia pamięci i zdolności poznawczych, zmienia aktywność setek genów w mózgu. Jeśli chcesz mieć zdrowy mózg, unikaj nadmiaru słodyczy, zwłaszcza tych zawierających fruktozę.
Źródło: focus.pl