Obserwuj w Google News

Co dzieje się z ludzkim mózgiem w kosmosie? Nowe odkrycie

2 min. czytania
09.05.2022 08:52
Zareaguj Reakcja

Długi pobyt w przestrzeni kosmicznej wpływa na mózgi astronautów. Potwierdza to najnowsze badanie. Co odkryli naukowcy?

Jak podróż w kosmos wpływa na ludzki mózg?
fot. Shutterstock

Podróż komiczna może mieć wiele konsekwencji zdrowotnych. Astronauci, którzy przebywali w przestrzeni kosmicznej, często skarżą się na różne dolegliwości, takie jak wymioty, bóle głowy, nudności. Nawet kilka dni w kosmosie może negatywnie wpłynąć na organizm. Nowe badania potwierdziły, że podczas takiej podróży zmienia się również mózg człowieka. Jak informuje pismo „Scientific Reports”, długotrwały lot kosmiczny wpływa na wypełnione płynem przestrzenie wzdłuż żył i tętnic w mózgu.

Jak podróż w kosmos wpływa na mózg człowieka?

Badania, których celem było sprawdzenie, jak ludzki mózg zachowuje się w przestrzeni kosmicznej, były przeprowadzone przez zespół naukowców z różnych stron Stanów Zjednoczonych. Polegały na obrazowaniu mózgów 15 astronautów przed i po dłuższym pobycie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W badaniu wykorzystano obrazowanie rezonansem magnetycznym do pomiaru przestrzeni okołonaczyniowej w mózgach astronautów przed ich startem i od razu po powrocie z kosmosu. Wykonano również ponowne badania MRI po jednym, trzech i sześciu miesiącach od powrotu astronautów. Do porównań posłużyły obrazy mózgów 16 osób kontrolnych na Ziemi.

Po porównaniu obrazów sprzed i po misji naukowcy potwierdzili wzrost przestrzeni okołonaczyniowych w mózgach astronautów w mózgach osób, które po raz pierwszy poleciały w kosmos. U astronautów, którzy już wcześniej służyli na pokładzie stacji kosmicznej krążącej wokół ziemi, nie zauważono takich różnic.

– Te odkrycia mają ważne implikacje, gdy kontynuujemy eksplorację kosmosu. Zmuszają również do zastanowienia nad tym, jak życie ewoluowało tutaj na Ziemi – powiedział starszy autor publikacji, dr Juan Piantino w Oregon Health & Science University (OHSU) School of Medicine.

Mózgi astronautów stopniowo przystosowują się do życia w kosmosie?

Przestrzenie okołonaczyniowe, na których skupili się badacze, są integralną częścią naturalnego systemu oczyszczania mózgu, który zachodzi podczas snu. Znana jako układ glimfatyczny, obejmująca cały mózg sieć usuwa białka metaboliczne, które w przeciwnym razie gromadziłyby się w mózgu. Naukowcy twierdzą, że układ glimfatyczny wydaje się działać optymalnie podczas głębokiego snu. Przestrzenie okołonaczyniowe mierzone w mózgu stanowią podstawę działania układu glimfatycznego. Powiększenie tych przestrzeni następuje wraz z wiekiem, a także jest związane z rozwojem demencji.

Badanie potwierdziło, że doświadczeni astronauci mogą doświadczać pewnego rodzaju homeostazy. U astronautów nie stwierdzono bowiem problemów z równowagą czy wspomnieniami wizualnymi, które mogłyby świadczyć o deficytach neurologicznych.

– Odkrycia nie tylko pomagają zrozumieć fundamentalne zmiany zachodzące podczas lotu kosmicznego, ale są ważne także dla ludzi na Ziemi, cierpiących na choroby, które wpływają na krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego – mówi dr Juan Piantino.

Źródło: PAP