Choroba Alzheimera - objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie
Choroba Alzheimera dotyka prawie 14 milinów ludzi na całym świecie. Przyczyny wystąpienia tej choroby, nadal nie są znane. Koniecznie sprawdź, jak wyglądają objawy.

Choroba Alzheimera polega na stopniowym zaniku mózgu, który jest spowodowany odkładaniem się substancji białkowej (amyloidem). Komórki nerwowe przestają pracować prawidłowo i zaczynają powoli umierać. Choroba Alzheimera należy do grupy chorób nieuleczalnych.
Zobacz także: Witamina C: zwiększa odporność organizmu, przyspiesza gojenie ran
Choroba Alzheimera – przyczyny i czynniki ryzyka
Do tej pory nie jest określona jednoznaczna przyczyna, która wywołuje tą chorobę. Jednak znane są czynniki, które doprowadzają do rozwoju choroby Alzheimera. Są to między innymi:
- Urazy głowy,
- Wiek (powyżej 65 roku życia),
- Nadciśnienie tętnicze,
- Cukrzyca,
- Zakażenie wirusem opryszczki,
- Podwyższony poziom cholesterolu,
- Predyspozycje genetyczne.
Choroba Alzheimera dotyczy 10 % osób, które ukończyły 65 roku życia i prawie połowy powyżej 80. Przyczyną choroby jest powstanie toksycznych dla komórek nerwowych blaszek beta-amyliodu i rozwijający się przewlekły stan zapalny. Dochodzi wtedy do uszkodzenia komórek nerwowych oraz ich połączeń, które doprowadzają do pojawienia się różnych symptomów chorobowych.
Choroba Alzheimera – objawy
Objawy choroby Alzheimera to między innymi obniżenie ogólnej aktywności psychicznej, a także stopniowo narastające problemy z nią. Kolejne symptomy to zaburzenia orientacji zarówno w czasie jak i przestrzeni, chorzy bardzo często pytają o dzień i godzinę, a także gubią się w drodze do domu z pracy.
Choroba alzheimera charakteryzuje się też częstymi zmianami nastroju. Ciągle narasta niechęć do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera bardzo często odbierane są przez otoczenie jako przygnębione lub cierpiące na depresję.
Choroba Alzheimera – stadia choroby
Na podstawie objawów wyróżnia się 3 okresy choroby Alzheimera:
- Okres wczesny – charakteryzuje się świeżą utratą pamięci i niemożnością zapamiętywania nowych informacji. Pojawiają się także problemy językowe, np. szukanie słów. Bardzo często widoczne są zmiany nastroju i osobowości.
- Okres pośredni – dochodzi do całkowitej zdolności zapamiętywania nowych informacji, a także ich odtwarzania. Pamięć o przeszłości nie zanika, ale jest już upośledzona. Pacjenci często czują się zagubienie i wykonywanie prostych, codziennych czynności jest dla nich utrudnieniem.
- Okres ciężki – objawia się niezdolnością chorego do wykonywania prostych czynności, nawet chodzenia. Pacjenci często nie potrafią jeść. Przestają mieć kontrole nad zwieraczami. Pojawiają się u nich odleżyny.
Choroba Alzheimera – leczenie
Z racji tego, że nie są znane przyczyny, które wywołują chorobę – leczenie Alzheimera jest ograniczone. W początkowym etapie choroby, leczenie polega na stosowanie leków, które zwiększają aktywność układu cholinerycznego. Środki farmakologiczne powodują zwiększenie aktywności u osoby chorej, a to zmniejsza problemy z pamięcią. Lekarz bardzo często zalecają także leki, które poprawiają metabolizm mózgowy i zwiększają przepływ krwi przez mózg. Warto jednak dodać, że farmakoterapia nie powoduje odwrócenia choroby.
W chorobie Alzheimera stosuje się także leczenie objawowe, które polega na podawaniu środków farmakologicznych, które zwiększają stężenie neuroprzekaźnika.
Zaburzenia, które wywołuje choroba Alzheimera, powinny by także leczone bez stosowania środków farmakologicznych. Objawy mogą być łagodzone poprzez np. oznaczanie poszczególnych miejsc w domu szczególnymi symbolami.
Choroba Alzheimera – czy jest uleczalna?
Choroba Alzheimera to choroba postępująca i niestety ma złe rokowania. Stopniowo doprowadza osobę chorą do upośledzenia i niepełnosprawności.
Niestety nie ma też metody leczenia, która by całkowicie wyleczyła chorobę. Leczenie umożliwia tylko spowolnienie choroby i łagodzenie objawów jej towarzyszących.
Choroba Alzheimera – jak jej zapobiegać?
Jednym z czynnikiem, które powoduje chorobę Alzheimera, jest nadciśnienie tętnicze. Jego pojawienie się u starszych osób zwiększa ryzyko zachorowania, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza w celu wyleczenia schorzenia.
Bardzo ważne jest także aktywność zawodowa i wysokie wykształcenie – to wymaga wysiłku umysłowego. Zwiększona praca mózgu zmniejsza ryzyko zachorowanie na chorobę Alzheimera.
Na tę chorobę wpływa także duża ilość spożywanych tłuszczów oraz alkoholu – dlatego ważne jest jeść zdrowo i nie pić zbyt dużej ilości napojów alkoholowych.
Zobacz także: W nerwicy choruje psychika. Jakie są rodzaje nerwicy i jak ją leczyć?
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.