Obserwuj w Google News

6 objawów alarmowych, które mogą wskazywać na guza mózgu

2 min. czytania
Aktualizacja 04.07.2022
04.07.2022 14:03
Zareaguj Reakcja

Guz mózgu, w zależności od umiejscowienia, może dawać objawy związane z zaburzeniem ruchu, sprawności intelektualnej, zaburzeniem czucia. Guzy często powodują bóle głowy i nudności, ale to nie wszystko. Jest kilka objawów, które u chorych występują często. Zobacz LISTĘ symptomów, które mogą wskazywać na guza mózgu. 

Objawy guza mózgu
fot. Shuttertsock
  1. 6 objawów, które mogą wskazywać na guza mózgu
  2. Diagnozowanie guza mózgu. Jakie badania wykonać?

Guzy mózgu to grupa nowotworów rozwijających się obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Guzy mózgu są różnorodne, a ich objawy zależą przede wszystkim od umiejscowienia i lokalizacji ogniska choroby oraz charakteru wzrostu guza. Istnieje jednak kilka objawów, które u chorych występują najczęściej. 

5 objawów, które mogą wskazywać na guza mózgu

Objawy guza mózgu są na wczesnym etapie choroby lekceważone lub przypisuje się im inne pochodzenie. Stresujący tryb życia, natłok obowiązków, problemy osobiste - te wszystkie czynniki uważane są za "wyzwalacze" częstych bólów głowy, zmęczenia, nudności i braku apetytu oraz tego, że jedzenie przestaje smakować. Tymczasem przyczyną tych wszystkich objawów może być rozwijający się w obrębie mózgu guz. Dlatego objawów, które z pozoru są "typowe" nie wolno lekceważyć. Wczesne wykrycie guza daje szanse na wyleczenie choroby lub znaczne wydłużenie życia.

Objawy, które mogą wskazywać na guza mózgu:

  1. silne, częste bóle głowy,
  2. zmiany, zaburzenia widzenia,
  3. nudności i zawroty głowy,
  4. silne, częste, nieuzasadnione zmęczenie,
  5. utrata smaku i zapachu.

U chorych na guza mózgu mogą też występować: zaniki pamięci, problemy z koncentracją, zmiana zachowania, osłabienie sprawności intelektualnej, niedowłady kończyn, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, napady padaczkowe.

Diagnozowanie guza mózgu. Jakie badania wykonać?

Występowanie wskazanych wyżej objawów powinno niepokoić i powinno skłonić do szybkiej wizyty u lekarza POZ. Już na podstawie objawów lekarz rodzinny może pokierować pacjenta dalej do neurologa, który zleci odpowiednie badania, w tym tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, zwrotnikraka.pl