Oceń
Zespół ekspertów z Pekinu zgłosił pierwszy na świecie przypadek 19-latka z chorobą Alzheimera. Zespół kierowany przez Jia Jianping z Centrum Innowacji ds. Zaburzeń Neurologicznych szpitala Xuanwu opublikował wyniki badań w czasopiśmie medycznym "Journal of Alzheimer's Disease".
Od problemów z koncentracją do utraty pamięci
Autorzy publikacji opisują, że zaburzenia pamięci zaczęły pojawiać się dwa lata temu, gdy mężczyzna miał 17 lat. Najpierw pojawiły się trudności z koncentracją i problemy z nauką. Rok później pacjent doznał znacznej utraty pamięci krótkotrwałej, nie mógł przypomnieć sobie wydarzeń z poprzedniego dnia lub miejsca przechowywania rzeczy osobistych, miał także trudności w czytaniu i spowolnione reakcje.
Zespół badaczy poinformował, że nastolatek nie ma historii choroby Alzheimera w rodzinie ani innych przyczyn upośledzenia pamięci, takich jak problemy genetyczne, infekcje lub inne choroby.
Na podstawie występujących objawów naukowcy przeprowadzili badania, aby zdiagnozować u pacjenta prawdopodobną chorobę Alzheimera. Technika obrazowania wykorzystująca fluorodeoksyglukozę 18F do zbadania jego mózgu ujawniła atrofię obustronnego hipokampu i hipometabolizm w obustronnych płatach skroniowych - są to wczesne markery choroby. Dalsze badania płynu mózgowo-rdzeniowego pacjenta wykazały podwyższone stężenie p-tau181 i obniżony stosunek amyloid-β 42/40. Sekwencjonowanie całego genomu nie ujawniło żadnych znanych mutacji genów. U nastolatka nie potwierdzono, by Alzheimer miał postać genetyczną, która zazwyczaj dotyka osoby młode. Naukowcy stwierdzili więc, że 19-latek jest najmłodszą osobą, u której kiedykolwiek wykryto "klasyczną" postać choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera w młodym wieku
Choroba Alzheimera (AD) należy do chorób neurodegeneracyjnych, w których dochodzi do stopniowego, postępującego obumierania komórek nerwowych. Przyczyną jest odkładanie się w mózgu nieprawidłowych białek. Ich obecność powoduje nie tylko zanik neuronów, ale upośledza też ich funkcję i skutkuje zmniejszeniem ilości substancji przekazujących informacje w układzie nerwowym. Pierwszym i najbardziej znanym objawem choroby Alzheimera są zaniki pamięci (początkowo słabo wyrażone, nasilające się z upływem lat). Dlatego choroba ta kojarzona jest głównie z osobami w podeszłym wieku. Alzheimer może jednak dotykać osoby dużo młodze - nawet w wieku 20-30 lat.
Wczesna postać Alzheimera jest chorobą genetyczną i niestety ta postać choroby ma zazwyczaj ostry przebieg. Objawy nie różnią się wtedy diametralnie u ludzi w starszym wieku. Istotną cechą wyróżniającą dziedziczność jest gwałtowność objawów i nagły postęp choroby.
Oceń artykuł