Oceń
Rocznie zawał ucha dotyka nawet 100 000 osób. Najbardziej narażeni są pacjenci między 50. a 60. rokiem życia, co nie oznacza, że nie chorują młodzi. Zawał ucha środkowego, w skrócie polega na tym samym, co zawał serca. Dochodzi do niego na skutek zaburzeń krążenia i niedotlenienia w najmniejszych naczyniach krwionośnych w uchu wewnętrznym. Zdarza się, że przyczyną są stany zapalne (wtedy przyczyną jest opuchlizna) lub wirusy. Niektóre wirusy atakują również nerwy, w tym te, które znajdują się wewnątrz naszych uszu. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia nerwu słuchowego i zawału ucha. Grozi to m.in. osobom z wirusowym zapaleniem ucha po grypie. Co ciekawe, zawał ucha może być też reakcją organizmu na bardzo silny stres. W niektórych przypadkach zawał ucha pojawia się, gdy połączymy dwa czynniki: nagły hałas i silne emocje (np. u świadków wybuchu).
Zawał ucha może wystąpić także w przebiegu zakrzepicy, kiedy w uchu pojawia się zakrzep. Na zawał ucha narażone są osoby, które mają problem z nadciśnieniem, chorobą wieńcową. Może przytrafić się również chorym na cukrzycę.
Chociaż zawał ucha to bardzo charakterystyczny stan, którego nie da się przeoczyć, wielu pacjentów ignoruje dolegliwości i odwiedza lekarza po pewnym czasie, gdy efektywne leczenie jest już niemożliwe. Chorzy mogą sądzić, że niepokojące objawy są spowodowane jedynie zatkaniem kanałów słuchowych przez woskowinę.
Zawał ucha: najważniejsze objawy
Dolegliwości, które towarzyszą zawałowi ucha, mogą być różne u każdego. Zwykle zawał ucha pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie: chwilę wcześniej pacjent słyszy prawidłowo, po czym ma uczucie zalegania “waty” w uchu, głosy zaczynają brzmieć zupełnie inaczej, nieznajomo. Najczęstsze objawy zawału ucha, to:
- nagłe pogorszenie (a nawet utrata) słuchu w jednym uchu
- piski, szumy w uchu
- uczucie pełności, zalegania wydzieliny w uchu
- zaburzenia równowagi, zawroty głowy
- wymioty
- drętwienie żuchwy
- odbieranie dźwięków podwójnie, charakterystyczne echo
Zawał ucha może powodować objawy o różnym nasileniu. O ile u jednych osób doprowadzi do całkowitej utraty słuchu w jednym uchu, u innych pogorszenie słuchu będzie praktycznie nieodczuwalne. Kiedy powinniśmy iść do lekarza?
Zawał ucha: co robić?
Chociaż w wielu przypadkach prawidłowe słyszenie powraca po upływie kilkunastu godzin, jeżeli mamy podejrzenie, że doszło do zawału ucha środkowego, zawsze należy zgłosić się do laryngologa, który dokładnie nas zbada. Podczas wizyty lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem i wykonuje badanie otoskopowe. Możliwe, że lekarz zleci przeprowadzenie innych badań (np. testy słuchu, ABR, czyli badanie potencjałów wywołanych z pnia mózgu, czy audiometrię tonalną). Metoda leczenia zależy od przyczyny, która wywołała zawał ucha. Jeśli jest to infekcja wirusowa, zaleca się leczenie antywirusowe. Jeśli ubytek słuchu jest poważny, stosuje się leki podawane bezpośrednio do jamy bębenkowej.
– Jeżeli pacjent w ciągu kilkunastu godzin od wystąpienia problemów ze słuchem otrzymuje leki, to ta poprawa jest bardzo szybka i w 90 procentach mamy szansę na całkowite wyleczenie. Ale jeżeli chory przychodzi po 4-5 dniach, to leczenie jest mało efektywne – tłumaczy laryngolog, Tadeusz Mierzwa.
Jak się chronić przed zawałem ucha?
Aby uniknąć nagłej utraty słuchu, powinniśmy dbać o swoje codzienne, zdrowe nawyki. Ważna jest dieta bogata w składniki odżywcze, odpowiednia ilość snu. Chrońmy się przed infekcjami wirusowymi, przyjmując odpowiednie szczepionki (m.in. na grypę). Unikajmy przebywania w bardzo głośnych miejscach. Gdy słuchamy muzyki, pamiętajmy, by nie przekraczać 60 procent maksymalnej głośności urządzenia.
Źródło: geers.pl; aparatysluchowechojnice.pl; mp.pl; Kim YS, Tehrani ASS, Lee HS. Sudden unilateral hearing loss and vertigo following isolated cerebellar hypoperfusion without infarction due to vertebral artery dissection. BMC Neurol. 2022 Dec 19;22(1):489. doi: 10.1186/s12883-022-03024-2. PMID: 36536304; PMCID: PMC9762102; qhms.com
Oceń artykuł