Obserwuj w Google News

Zatkane zatoki przyprawiają o ból głowy. Jak je oczyścić?

4 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2022
15.12.2017 11:50
Zareaguj Reakcja

Zatkane zatoki to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość. Nie można swobodnie oddychać, pojawia się ból głowy i uczucie rozpierania. Zatkane zatoki nie muszą być objawem choroby, ale jeśli stan się przedłuża, może powodować zakażenie. Nieprzyjemne uczucie zatkanych zatok obniża także jakość życia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zatkane zatoki
fot. East News

Zatkane zatoki pojawiają się zazwyczaj po zwykłym przeziębieniu. Przedłużające i nasilające się objawy świadczą natomiast o zapaleniu zatok, czyli zapaleniu lub obrzęku tkanki wyściełającej zatoki. Zdrowe zatoki są wypełnione powietrzem, ale kiedy zostaną zablokowane i wypełnione wydzieliną, zarazki mogą się namnażać i powodować infekcję. Zatoki przynosowe to puste przestrzenie powietrzne umiejscowione w kościach między oczami, za policzkami i na czole. Wytwarzają śluz, który utrzymuje wilgoć wewnątrz nosa. To stwarza barierę ochronną przed kurzem, alergenami i zanieczyszczeniami. Zatoki są również odpowiedzialne za głębię i ton głosu. 

Dlaczego zatoki się zatykają? Jeśli tkanka w nosie jest opuchnięta przez alergię lub przeziębienie, a także na skutek toczącego się zapalenia, może zablokować kanały zatokowe. Wydzielina z zatok nie może odpłynąć i zaczyna pojawiać się ból oraz uczucie ucisku.

Czynniki, które mogą wywoływać zatykanie się zatok:

  • przeziębienie,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • polipy nosa,
  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • astma.

Zatkane zatoki jako objaw zapalenia zatok

Zapalenie zatok to częsty problem, który dotyczy nawet 30% populacji - tyle osób przynajmniej raz w życiu będzie wymagało konsultacji alergologa z powodu zapalenia zatok. Przyczyną zapalenia zatok jest najczęściej zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Zapaleniu sprzyjają niedoleczone infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych i próchnica zębów. Często występują u osób, które mają skłonności do zatykania się zatok z powodu alergii, astmy, skrzywienia przegrody nosowej lub przerostu migdałków.

  • Ostre zapalenie zatok - trwa do 12 tygodni, a do objawów można zaliczyć gorączkę, zatkany nos, ropną wydzielinę z nosa i bóle głowy.
  • Przewlekłe zapalenie zatok - jest trudniejsze do zdiagnozowania, bo objawy są mniej wyraźne i bardzo zmienne. Charakteryzuje się zazwyczaj katarem, uczuciem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, zatkanym nosem, uczuciem obrzęku w nosie, bólami głowy i gardła, kaszlem, zaostrzenie przebiegu astmy, bólem i uczuciem pełności w uszach. Nierzadko pojawia się także osłabienie, uczucie zmęczenia i złe samopoczucie.
Zatoki - rozróżnienie
fot.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Alergolodzy uważają, że w większości przypadków zapalenie zatok można wyleczyć bez zabiegu operacyjnego. Głównym celem terapii jest udrożnienie zatok nosa, zwalczenie infekcji i upłynnienie wydzieliny. Podaje się w tym celu sterydy donosowe, które redukują objawy przez zmniejszenie stanu zapalnego śluzówek. Zaleca się także podawanie pseudoefedryny, również w połączeniu z lekiem antyhistaminowym. Dzięki temu nos staje się szybciej drożny i dochodzi do skrócenia czasu podawania antybiotyków, które są podstawą leczenia ostrych i przewlekłych zapaleń zatok. Średni czas kuracji wynosi 21 dni, jednak w wielu przypadkach zaleca się zażywanie antybiotyków nawet przez 6 - 8 tygodni.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zatkanym zatokom zacznie towarzyszyć:

  • obrzęk powiek,
  • przemieszczenie gałki ocznej,
  • zaburzenie widzenia i wrażenia ''podwójnego widzenia'',
  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • silny ból głowy w okolicy czołowej,
  • obrzęk tkanek miękkich w okolicy czoła.

Jak oczyścić zatoki domowym sposobem?

Zatoki można oczyścić domowymi sposobami, ale tylko wtedy, gdy choroba dopiero się zaczęła, a dolegliwości nie są bardzo uciążliwe. W oczyszczeniu zatok pomagają domowe irygacje, inhalacje i rozgrzewające okłady. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem zatok, najlepiej nie próbować domowego leczenia i zdać się na opinię lekarza.

INHALACJE z gorącej wody z dodatkiem soli i ziół przynoszą ulgę i ułatwiają rozrzedzenie wydzieliny, która zalega w zatokach. Aby wykonać domową inhalację, należy napełnić miskę gorącą wodą, wsypać łyżkę soli i napar z ziół (np. z rumianku), pochylić się nad miską w bezpiecznej odległości i nakryć głowę ręcznikiem. Zaleca się zamknięcie oczu na czas inhalacji, wdychanie pary nosem i wypuszczanie powietrza ustami. To doskonały sposób na nawilżenie nosa w czasie przeziębienia.

OKŁADY Z SOLI LUB GORCZYCY przynoszą ulgę, gdy zatoki są zatkane i pojawia się uczucie rozpierania. Do płóciennego woreczka lub jałowej gazy należy wsypać garść gorczycy, lub grubej soli i lekko podgrzać (woreczek nie może być gorący). Okład należy przykładać do czoła i policzków kilka razy dziennie.

IRYGACJA, czyli domowe płukanie zatok, można wykonać samodzielnie za pomocą zestawów dostępnych w aptece. W skład zestawu wchodzi najczęściej plastikowa butelka z rurką i saszetki wypełnione chlorkiem sodu, który należy rozpuścić w wodzie. Jak zrobić domową irygację zatok? Nachyl się nad zlewem, lekko pochyl głowę w lewą lub prawą stronę, tak by dotykać uchem do ramienia - jeden z otworów nosa powinien być skierowany ku górze. Do jednego z otworów (skierowane do góry) przyłóż otwór butelki wypełnionej roztworem i mocno ściśnij butelkę, by woda pod wpływem ciśnienia spenetrowała zatoki. Wypływającą wydzielinę można delikatnie wydmuchać i przystąpić do płukania drugiego otworu. W czasie irygacji należy powstrzymać się od oddychania nosem i mocnego wydmuchiwania wydzieliny.

Przerwij irygację, gdy poczujesz pieczenie lub szczypanie w nosie, uczucie pełności w uszach lub gdy w nosie pojawi się krew.

Przeciwwskazania do irygacji zatok domowym sposobem:

  • infekcje ucha,
  • całkowita blokada przegrody nosowej,
  • nadwrażliwość na chlorek sodu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Edward Zawisza, Urszula Samolińska-Zawisza, Zapalenie zatok, Borgis - Nowa Medycyna 1/1999, s. 4-5/czytelniamedyczna.pl; Elżbieta Tryka, Zapalenie zatok przynosowych, Borgis - Nowa Medycyna 2/2009, s. 117-123/czytelniamedyczna.pl