Obserwuj w Google News

Coraz młodsi ludzie tracą słuch. NFZ alarmuje

2 min. czytania
09.08.2023 13:25
Zareaguj Reakcja

Według WHO, do 2050 roku z ubytkami słuchu będzie zmagała się co czwarta osoba na świecie. W jakim wieku słabnie słuch? Według specjalistów ryzyko dotyczy coraz młodszych osób. “To efekt życia w hałasie”.

Młode osoby w Polsce tracą słuch. NFZ alarmuje
fot. Shutterstock

W Polsce coraz więcej osób traci słuch. Chociaż wśród powszechnych przyczyn wymienia się m.in. wiek, przyjmowanie niektórych leków czy infekcje ucha, okazuje się, że to narażenie na hałas stanowi największe zagrożenie, zwłaszcza wśród młodych osób.

– Liczba osób z niedosłuchem rośnie w wyniku starzenia się społeczeństwa. Coraz częściej problemy ze słuchem mają też młodsi – to efekt życia w hałasie generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki, w tym smartfony – alarmuje NFZ.

Utrata słuchu: na te objawy reaguj jak najszybciej

Pierwsze objawy utraty słuchu mogą być nieoczywiste. Zdarza się, że przypisujemy je zmęczeniu czy innym chorobom, myśląc, że słuch tracą głównie starsi ludzie. Lekarze alarmują: należy reagować na każdą niepokojącą zmianę, ponieważ ubytki słuchu rozwijają się dość szybko. W grupie ryzyka są zwłaszcza osoby przebywające w hałasie przez dłuższy czas. Inne czynniki, to przebyte urazy głowy i ucha, cukrzyca, głośne słuchanie muzyki, nadciśnienie tętnicze, otyłość, niekontrolowane stosowanie antybiotyków.

Chorobami uszu zajmuje się otolaryngolog. Skierowanie na leczenie w ramach NFZ można uzyskać od swojego lekarza POZ. Przy podejrzeniu ubytku słuchu otolaryngolog może skierować osobę do specjalisty audiologa.

– Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również, jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch, oraz jeśli pracujesz w hałasie – zaapelował NFZ.
Działania profilaktyczne, które pomagają utrzymać dobry słuch, to m.in. unikanie hałasu, stosowanie ochraniaczy na uszy podczas pracy w hałasie, stosowanie do czyszczenia uszu środków zmiękczających woskowinę, regularne badania.

Uwaga: leki, które mogą uszkadzać słuch stosuje się wyłącznie pod kontrolą lekarza.