Test na słuch: 56 proc. osób tego nie usłyszy. Jakie są objawy ubytku słuchu?
Dostrzeżenie pierwszych objawów utraty słuchu albo choćby tego, że słuch się starzeje, wcale nie jest takie proste – dużo łatwiej jest zauważyć problemy ze wzrokiem. Prawda jest jednak taka, że podobnie jak oczy tak samo słuch z wiekiem się pogarsza. Oto objawy, które mogą świadczyć o pogarszaniu się słuchu i test na sprawdzenie, jak młody jest twój słuch.

Powody utraty słuchu i niedosłuchu mogą być różne – od wrodzonych (pojawiają się już u dzieci) po nabyte, związane ze środowiskiem, w którym się przebywa, czyli narażeniem na hałas, a także chorobami czy po prostu zwyczajnym starzeniem się. To niezwykle ważne, by nie ignorować problemów ze słuchem i jeśli tylko zauważymy pierwsze objawy skonsultować się ze specjalistą: otolaryngologiem, audiologiem. Nieleczone zaburzenia słuchu zwykle się pogłębiają i mogą prowadzić do rozwoju innych schorzeń, w tym do depresji.
Test na słuch. Czy twój słuch jest młody?
Możesz łatwo sprawdzić, czy wciąż masz zdrowy i młody słuch. Wystarczy odsłuchać nagranie i sprawdzić, jaki wyraz się słyszy: Yanny czy Laurel. Sprawdź na filmiku poniżej.
Badania wykazały, że 44 proc. osób słyszy słowo Yanny, a 56 proc. – Laurel. Jeśli słyszysz Yanny, oznacza to, że jesteś w stanie usłyszeć wysokie częstotliwości, a twoje uszy są wciąż młode i zdrowe. Starsze osoby zwykle słyszą słowo Laurel – czyli niskie częstotliwości dźwięków, które łatwiej usłyszeć, jeśli uszy nie pracują na 100 proc. prawidłowo.
Na odbieranie dźwięków może tez mieć wpływ kształt małżowiny usznej oraz otoczenie dźwiękowe, czyli hałas lub jego brak. Mieszkańcy hałaśliwych miast częściej słyszą Laurel, a osoby zamieszkujące spokojne pozamiejskie rejony i wsie, zwykle słyszą Yanny.
Kiedy słuch się starzeje?
Czułość słuchu zaczyna pogarszać się już około 30. roku życia, a w okolicach 50.-60. roku życia proces ten jest już dość wyraźny. Ubytek słuchu, pojawiający się z wiekiem i niespowodowany czynnikami takimi jak choroba czy hałas, dotyczy głównie wysokich częstotliwości. Spadek wrażliwości słuchu pojawia się wcześniej u mężczyzn niż u kobiet; także tempo zmian poziomu słyszenia jest znacznie szybsze u mężczyzn.
Jakie są objawy ubytku słuchu?
Najczęstsze oznaki (objawy) świadczące o pogorszeniu słuchu:
- konieczność częstego proszenia ludzi o powtórzenie tego, co mówią
- trudności w zrozumieniu tego, co mówią inni, zwłaszcza jeżeli w tle jest hałas
- problemy z nadążeniem w rozmowie z dwiema lub większą liczbą osób
- kłopoty ze słyszeniem osób o wysokim głosie, np. kobiet i dzieci
- męczliwość podczas przebywania w hałaśliwym otoczeniu, np. w restauracji czy sklepie
- konieczność dokładniejszego niż wcześniej obserwowania twarzy i ust rozmówców
- ustawianie telewizji lub radia na coraz wyższy poziom głośności
- słyszenie hałasu jako przytłumionego dźwięku
- poczucie, że przyblokowania lub zatkania uszu
- szumienie, dzwonienie lub syczenie w uszach (tzw. szumy uszne)
- nieprawidłowe odpowiedzi na pytania z powodu złego rozumienia słów innych ludzi, np. słyszenie zamiast „jak się czujesz” – „co gotujesz?”.
Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Problemy ze słuchem mogą mieć olbrzymi wpływ na emocje i zdrowie psychiczne ( depresja), a także przyczyniać się do pogłębiania innych problemów zdrowotnych, w tym demencji.
Źródło: I. Kołodziejczyk, Neuropsychologia starzenia poznawczego, Kosmos. Problemy Nauk biologicznych, Tom 56, 2007, nr 1-2 (274-275), str. 49-62