Oceń
- Szumy uszne: objawy. Co to za uczucie?
- Szumy uszne: przyczyny. Czy są objawem choroby?
- Szumy uszne: leczenie. Co robić?
Szumy uszne mogą być odczuwalne w jednym lub w obu uszach, w głowie, z tyłu lub obok głowy. Doskwierają stale lub okresowo, mogą mieć takie samo lub zmienne brzmienie, zmienna może być także ich intensywność. Niektórzy funkcjonują normalnie z szumami, inni czują znaczne pogorszenie komfortu życia. Szumy mogą zaburzać sen, przeszkadzać w koncentracji i wypoczynku. Dokuczliwe szumy mogą prowadzić do całkowitej dezorganizacji życia zawodowego i osobistego.
Szumy uszne: objawy. Co to za uczucie?
Szumy uszne (szumy w uszach) to subiektywne odczucie dźwięku określane często jako dzwonienie. Samo pojęcie szumów usznych ma jednak charakter umowny i można je równie dobrze określić jako pisk, dzwonienie, gwizd, świstanie, szum wiatru lub morza, bulgotanie, tętnienie, świszczenie uciekającej pary, cykanie świerszczy, pukanie, wycie, dudnienie, szelest gniecionego papieru, ćwierkanie. Każda osoba, która odczuwa szumy uszne, opisuje to wrażenie nieco inaczej.
Szumy uszne: przyczyny. Czy są objawem choroby?
Szumy uszne mogą być bardzo dokuczliwe lub rzadkie i delikatne, dlatego każdy indywidualnie ocenia skalę tego odczucia. Szumy uszne nie są chorobą, a objawem, najczęściej niewielkiej patologii ucha lub w obrębie drogi słuchowej. Zdecydowanie rzadziej niż w 10 proc. przypadków szumy uszne towarzyszą schorzeniom ogólnym, takim jak nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, hipercholesterolemia.
Szumy mają związek z niedosłuchem, ale należy wiedzieć, że same szumy, czyli to wrażenie, nie upośledza słuchu. Zarówno szumy, jak i niedosłuch powstają w wyniku dysfunkcji lub uszkodzenia w drodze słuchowej. Mogą być związane z urazem akustycznym (przewlekły hałas), uszkodzeniem ucha wewnętrznego (choroby krążenia i schorzenia metaboliczne), zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, stresem, wyziębieniem, zaburzeniami hormonalnymi, wyczerpaniem fizycznym i psychicznym. Szumy mogą być również objawem niepożądanym leków (działaniem toksycznym). Często towarzyszom depresji i nerwicy.
W wielu przypadkach szumy uszne towarzyszą procesom starzenia się, jak i chorobom związanym z przewlekłym zapaleniem ucha czy otosklerozą. Jednak najczęściej ta przypadłość spotyka osoby z niedosłuchem.
Szumy uszne: leczenie. Co robić?
Szum uszny nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Operację wykonuje się w przypadku, gdy szumy towarzyszą konkretnym chorobom związanym z funkcjonowaniem ucha, takim jak osteoskleroza, tympanoskleroza, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, nerwiak, choroba Meniera, kłębczak szyjny lub bębenkowy. Nie ma jednak pewności, że po przeprowadzeniu zabiegu szumy całkowicie ustąpią.
Nie istnieje lek na szumy uszne. Szumy leczy się m.in. metodą habituacji lub za pomocą generatora szumu wysokopasmowego. Niektóre osoby muszą dodatkowo skorzystać z pomocy terapeuty. Szczególnie gdy szumy zaburzyły normalne funkcjonowanie, stały się przyczyną lęków o własne zdrowie.
Oceń artykuł