Obserwuj w Google News

Zatkane ucho: przyczyny. Jak odetkać zatkane ucho?

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
22.10.2019 16:03
Zareaguj Reakcja

Czujesz, że masz zatkane ucho? To niestety częsta przypadłość. Ucho może zostać zatkane zalegającą woskowiną, ale specyficzne uczucie zatkania może mieć także poważniejsze przyczyny. Jeśli towarzyszy temu ból lub szumy uszne, to lepiej nie zwlekać i zgłosić się do laryngologa. Sprawdź, jakie są przyczyny zatkanego ucha.

Ztakane ucho i problemy ze słuchem
fot. Shutterstock

Zatkane ucho, czy też uczucie zatkanego ucha, to częste przyczyny wizyt w gabinecie laryngologa. Uczuciu zatkanego ucha towarzyszy dyskomfort, pogorszenie słuchu i szumy uszne. Czasami zatkane ucho wywołuje uczucie pełności, rozpierania, może pojawić się ból i zawroty głowy.

Zatkane ucho: przyczyny

Najczęstszą przyczyną zatkanego ucha jest korek woszczynowy, czyli zmieszana wydzielina gruczołów łojowych skóry przewodu słuchowego zewnętrznego z włoskami i złuszczonymi nabłonkami. Taki czop może mieć kolor ciemnobrązowy aż do czarnego i konsystencję od miękkiej do naprawdę twardej. Jeśli korek jest stary (woskowina zalega od dłuższego czasu) to może być na tyle duży i twardy, że całkowicie zatka ucho.

Innym częstym powodem zatykania się uszu jest zaleganie wody po kąpieli. Gdy woda dostanie się do przewodu słuchowego i nie wypłynie na zewnątrz, to wydzielina znajdującą się w uchu zaczyna pęcznieć i uszczelniać przewód słuchowy.

Powodem zatkania ucha może być również zapalenie skóry przewodu słuchowego objawiające się jej obrzękiem, bolesnością, niekiedy świądem i intensywnym złuszczaniem się nabłonków, które pęcznieją, wchłaniając treść ropną bądź wysiękową i upośledzają w ten sposób drożność przewodu słuchowego.

Na niedrożność ucha wpływ mają również zatoki. Przyczyną ,,zatkania się ucha'' może być ostry lub przewlekły nieżyt nosa i zatok (różnego pochodzenia), w przebiegu którego dochodzi do zapalenia trąbki słuchowej. Długotrwały obrzęk błony śluzowej trąbki może spowodować podciśnienie w uchu środkowym, którego skutkiem jest wydzielanie do jamy bębenkowej śluzu. Gdy ucho środkowe zostanie napełnione taką wydzieliną, to pojawia się uczucie pełności, przelewania w uchu i pogorszenie się słuchu.

ZOBACZ:  Woskowina: kolor ma znaczenie. O czym świadczy woskowina z ucha?

Z uczuciem zatkanego ucha zgłaszają się do laryngologa osoby, które  doznały nagłej zmiany ciśnienia zewnętrznego, w tym podczas lotu samolotem (barotrauma).

Schorzeniem, któremu towarzyszy objaw zatkanego ucha jest choroba Meniera. Jednak w przypadku tej choroby objawy są burzliwe. Oprócz uczucia zatkanego ucha występują nudności, wymioty, zawroty głowy, pogorszenie się słuchu poprzedzone szumem w uchu.

Zatkane ucho: leczenie

Można próbować odetkać ucho w domu stosując specjalnie przeznaczone do tego preparaty mające na celu rozpuszczenie zalegającej woskowiny (czopa) i umożliwienie jest usunięcia. Jeśli takie działania nie przyniosą efektu w ciągu kilku dni, wskazana jest wizyta u laryngologa.

W żadnym wypadku nie należy podejmować próby oczyszczania przewodu słuchowego patyczkami kosmetycznymi. Takie działanie prowadzi tylko do popychania korka woszczynowego lub napęczniałej wydzieliny w głąb przewodu słuchowego i zasłonięcia błony bębenkowej.

Nie należy również działać na własną rękę, gdy uczuciu zatkania ucha towarzyszy ból, bo może to świadczyć o tym, że toczy się tam proces chorobowy. Jeśli ucho zatkane jest od jakiegoś czasu i towarzyszą temu wskazane wyżej objawy, to lepiej nie zwlekać i zgłosić się do laryngologa.

Warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Jeśli uczuciu pełności towarzyszy ból, to może sugerować proces zapalny w uchu zewnętrznym bądź środkowym. Natomiast silne szumy i znaczny niedosłuch sugerują problem z uchem wewnętrznym.

ZOBACZ: Jak prawidłowo czyścić uszy?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.