Obserwuj w Google News

Masz zatkane ucho po basenie? Nie potrząsaj głową, by je odetkać

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
02.12.2019 15:51
Zareaguj Reakcja

Czy zdarza Ci się po kąpieli w basenie lub w innym zbiorniku wodnym mieć uczucie zatkanego ucha? Niektórzy, by pozbyć się tego uczucia, mocno potrząsają głową lub korzystają z patyczków do uszu. Oba sposoby są szkodliwe dla naszego zdrowia. Potrząsanie głową może prowadzić do uszkodzenia mózgu, zwłaszcza u dzieci, natomiast upychanie wosku z wodą w uchu może prowadzić do stanów zapalnych.

Zatkane ucho po basenie
fot. Shutterstock

Potrząsanie głową w celu osuszenia ucha może zakończyć się uszkodzeniem mózgu – do takich wniosków doszli uczeni Cornell University oraz Virginia Tech w Stanach Zjednoczonych. Wyniki swoich badań przedstawili pod koniec listopada na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków w Seattle. Zademonstrowali oni na modelach, jak duże siły potrzebne są do skutecznego osuszenia ucha. Aby to sprawdzić, posłużyli się zamkniętymi z jednej strony rurkami (o różnej średnicy) o hydrofobowej powierzchni, które doskonale udawały wnętrze kanału usznego. Do ich środka wlewano odrobinę płynu, a następnie zrzucano je na sprężynę, by zasymulować efekt potrząsania głową. Okazało się, że aby wytrząsnąć wodę w ucha (w tym wypadku rurki), trzeba było użyć sporego przyśpieszenia (stanowiącego nawet 10-krotność ziemskiego przyśpieszenia grawitacyjnego). Ta siła działała nie tylko na znajdujący się rurkach płyn, ale również na same rurki. Wyniki tego eksperymentu pozwoliły badaczom na postawienie tezy, że wytrząsanie wody z ucha może prowadzić do uszkodzenia mózgu i jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci.

Jak odetkać z wody zatkane ucho?

Uczucie wody w uchu (zatkane ucho) to bardzo powszechne uczucie, które pojawia się po kąpieli w basenie. Pozostawienie płynu w uchu może prowadzić do infekcji, a nawet uszkodzić jego kanał. Jak więc pozbyć się wody z ucha w bezpieczny sposób? Są cztery sprawdzone metody.

  1. Możesz przechylić głowę w bok (od strony zatkanego ucha) i mocno pociągnąć za małżowinę, a następnie osuszyć ręcznikiem.
  2. Aby odetkać ucho, możesz również żuć gumę, ssać cukierki. Podczas tych czynności nasze ślinianki stymulują wzmożoną produkcję śliny, która w trakcie połykania udrażnia przewód słuchowy.
  3. Możesz ziewać – w trakcie tego procesu otwierająca się żuchwa wspomaga ruch w okolicach przewodów słuchowych.
  4. Możesz użyć specjalnych preparatów dostępnych w aptekach, które mają za zadanie rozcieńczać wydzielinę i ułatwiać jej wypłukanie się z ucha (przy okazji wypłynie też woda). Aby skutecznie zaaplikować preparat, należy odchylić głowę do takiej pozycji, aby ucho znajdowało się u góry. Trzeba wpuścić do ucha płyn. Odczekać chwilę, a potem przekręcić głowę w drugą stronę, by umożliwić wypłynięcie rozpuszczonej woskowinie oraz wodzie.

Źródło: sciencealert.com