Jakie mogą być przyczyny słonego posmaku w ustach?
Masz słony smak w ustach, mimo że nie jadłeś/ jadłaś niczego słonego? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny słonego posmaku i co można zrobić, by go zlikwidować.

- Odwodnienie
- Suchość w ustach
- Leki
- Kroplówka zanosowa
- Ciąża
- Choroba refluksowa przełyku (GERD)
- Choroby autoimmunologiczne
- Zaburzenia neurologiczne
- Słony posmak w ustach – kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?
Słony posmak w ustach nie jest dolegliwością, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej, ale jest sygnałem, którego lepiej nie ignorować. Poniżej 8 najczęstszych przyczyn słonego posmaku w ustach. Lista została przygotowana przez Michaela Medinę, laryngologa z Cleveland Clinic (USA).
Odwodnienie
Ślina (plwocina) naturalnie zawiera niewielką ilość soli. Kiedy jesteśmy odwodnieni, sól w ślinie staje się bardziej skoncentrowana i intensywniej odczuwana. Aby zlikwidować ten posmak, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej wypijać około 8 szklanek wody dziennie. Mniej jeśli masz problemy z sercem lub nerkami. W przypadku tych chorób ilość wypijanej dziennie wody skonsultuj ze swoim lekarzem.
Suchość w ustach
Suchość w ustach, znana również jako kserostomia, występuje, gdy gruczoły ślinowe nie wytwarzają wystarczającej ilości śliny. Osoby z suchością w ustach mogą zauważyć problemy ze smakiem, na przykład mogą odczuwać słony lub metaliczny posmak. Temu objawowi zwykle towarzyszą inne dolegliwości, takie jak nieświeży oddech czy ból gardła. Suchości w ustach nie wolno lekceważyć, bo może ona przyczyniać się do innych problemów zdrowotnych, np. próchnicy.
Leki
Niektóre leki mogą powodować suchość w ustach. Efektem ubocznym tej dolegliwości, jak już pisałam powyżej, może być słony posmak w ustach. Jeśli przyjmujesz stale leki i zauważysz suchość w ustach, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może zmieni on leki lub zleci pastylki do ssania stosowane w przypadku suchości w ustach.
Jakie leki mogą powodować suchość w ustach, a tym samym przyczyniać się do słonego lub metalicznego posmaku?
- Leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
- Leki przeciwhistaminowe, które leczą objawy alergii.
- Diuretyki przepisywane w przypadku chorób serca lub nerek.
- Środki przeciwbólowe, w tym leki przeciwbólowe na receptę lub dostępne bez recepty.
- Środki uspokajające stosowane w leczeniu lęku, napadów paniki lub zaburzeń snu.
Kroplówka zanosowa
Kroplówka zanosowa to potoczne określenie stanu nagromadzenia śluzu w gardle lub uczucia spływania śluzu z nosa do gardła. Ten rodzaj dolegliwości pojawia się zwykle przy długotrwałych infekcjach, lub katarze siennym. Spływający śluz może przyczyniać się do słonego posmaku w ustach lub całkowicie zaburzać smak. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem.
Ciąża
Zmiany hormonalne w ciąży mogą powodować stan zapalny w nosie, nazywany ciążowym nieżytem nosa. W przypadku tej dolegliwości możliwe jest uczucie słonego posmaku w ustach. Ciążowy nieżyt nosa zwykle ustępuje kilka tygodni po zakończeniu ciąży. Aby złagodzić ten posmak w ustach, można stosować aerozole do nosa. Jednak ich wybór należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Choroba refluksowa przełyku (GERD)
Choroba refluksowa przełyku (GERD) ma miejsce, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku. Ta dolegliwość może powodować słony lub kwaśny posmak w ustach. Mogą pojawić się też inne objawy, takie jak: zgaga, przewlekły kaszel lub uczucie, że coś utknęło nam w gardle. Chorobę refluksową przełyku należy leczyć, bo nieleczona może prowadzić do wielu poważnych powikłań, np. uszkodzenia przełyku.
Choroby autoimmunologiczne
Jeśli masz chorobę autoimmunologiczną, taką jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów, pojawia się u ciebie zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Sjögrena. Ten stan wpływa na gruczoły ślinowe, prowadząc do suchości w ustach, a tym samym pojawienia się słonego lub metalicznego posmaku w ustach.
Zaburzenia neurologiczne
Każdy nietypowy smak w ustach, utrzymujący się przez dłuższy czas, powinien nas zaniepokoić. Może to świadczyć o tym, że mózg wysyła nieprawidłowe sygnały smakowe. Przyczyną tej dolegliwości mogą być zaburzenia neurologiczne spowodowane np. uszkodzeniem mózgu, guzem mózgu. Co istotne, jeśli przyczyną słonego posmaku w ustach są zaburzenia neurologiczne, to pojawiają się też inne objawy, takie jak drgawki, zaburzenia widzenia, bóle głowy lub utrata węchu.
Słony posmak w ustach – kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli słony smak w ustach utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo odpowiedniego nawodnienia, i towarzyszą mu objawy, takie jak:
- zmiana głosu lub chrypka,
- guzek na szyi,
- obrzęk gruczołów ślinowych przed uchem lub pod szczęką,
- problemy z żuciem lub połykaniem.
Źródło: https://health.clevelandclinic.org/ wypowiedź laryngologa Michaela Mediny.