Obserwuj w Google News

Przewlekły katar – co oznacza? Przyczyny, objawy, leczenie

Alicja Bartosiak
3 min. czytania
Aktualizacja 06.12.2021
24.08.2021 09:11
Zareaguj Reakcja

Przewlekły katar to stan zapalny błony śluzowej, który trwa około 12 tygodni. Towarzyszą mu inne, dokuczliwe objawy, które różnią się u każdego pacjenta. Kiedy iść do lekarza i jak leczyć przewlekły katar?

Przewlekły katar – co oznacza? Przyczyny, objawy, leczenie
fot. Shutterstock

Katar, nazywany również nieżytem nosa, pojawia się głównie podczas infekcji wirusowych lub alergii. Wydzielina z nosa to jedna z reakcji obronnych naszego organizmu walczącego z wirusem. Zazwyczaj katar mija wraz z wyleczeniem infekcji, jednak w niektórych przypadkach trwa nawet kilka tygodni. Co może powodować przewlekły katar i jak leczyć uciążliwą dolegliwość?

Przewlekły katar – możliwe przyczyny, rodzaje kataru

W większości przypadków długotrwały katar jest związany z alergią. Czasami jest to niedoleczona infekcja wirusowa. Przyczyną ciągłego kataru może być także wrodzona wada anatomiczna. Katar mogą powodować również niektóre leki hormonalne.
W zależności od przyczyny wyróżniamy kilka rodzajów chronicznego kataru:

 • katar alergiczny,
 • katar idiopatyczny (związany z przewlekłą chorobą niezapalną),
 • przerostowy katar (wywołany polipami w nosie),
 • zanikowy katar (spowodowany zanikaniem błony śluzowej nosa)

Przewlekły katar – dodatkowe objawy

Przewlekły katar może występować z innymi dolegliwościami. U pacjentów często pojawiają się także następujące dolegliwości:

 • suchość nosa,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • problemy z oddychaniem,
 • przekrwienie oczu,
 • zaburzenia snu,
 • nawracające zapalenie spojówek

Przewlekły katar  – jak sobie radzić? Domowe sposoby przynoszące ulgę

Przewlekły katar utrzymujący się przez wiele tygodni zaburza normalne funkcjonowanie. Jednak całkowite wyleczenie dolegliwości może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób możemy złagodzić męczące dolegliwości.
Domowe sposoby na katar to na przykład:

 • Inhalacje – aby wykonać inhalację w domowych warunkach, możemy użyć specjalnego inhalatora, do którego wlejemy sól fizjologiczną. Jeżeli nie posiadamy inhalatora, możemy użyć garnka z solą – należy pochylić się nad gorącą parą i spokojnie oddychać. Pomoże to oczyścić nos.
 • Picie dużej ilości płynów – płyny wspierają proces rozrzedzania się wydzieliny, dzięki czemu łatwiej się jej pozbyć.
 • Jedzenie czosnku, cebuli i malin – zawierają naturalne substancje przeciwwirusowe, które pomagają szybciej zwalczyć infekcję.
 • Przyjmowanie witaminy C – witamina C wspiera odporność i chroni organizm przed kolejnymi przeziębieniami. Witamina C pomoże również wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych.

Przewlekły katar a nowotwór

Pamiętajmy, aby nie ignorować przewlekłego kataru, ponieważ w niektórych przypadkach może on stanowić jeden z objawów poważnej choroby, m.in. nowotworu nosa i zatok przynosowych. Gdy mamy do czynienia z nowotworem, katar pojawia się zwykle w jednej dziurce i towarzyszą mu inne charakterystyczne objawy, takie jak ruszające się zęby w górnej szczęce, łzawienie, problemy z oddychaniem, krew w wydzielinie z nosa, wybrzuszenie tkanek ze strony policzka lub nosa.

Przewlekły katar u dziecka

Przewlekły katar u dziecka do 10 roku życia bardzo trudno zdiagnozować. Dzieje się tak dlatego, że większość dzieci w tym wieku choruje średnio 8 razy w sezonie jesienno– zimowym. Oznacza to, że katar towarzyszący infekcjom może utrzymywać się nawet przez 3 miesiące. Warto jednak poprosić lekarza o wykonanie badań pod kątem alergii, ponieważ katar alergiczny może występować jednocześnie z przeziębieniem.

Przewlekły katar u dzieci może prowadzić do poważnych konsekwencji (zwłaszcza u noworodków i maluchów do 2 roku życia), ponieważ utrudnia oddychanie i przełykanie. Dodatkowo bardzo szybko przenosi się przez trąbkę słuchową, co może powodować niedosłuch.

Jak leczyć chroniczny katar?

Katar i zatkany nos utrzymujące się przez dłuższy czas utrudniają normalne funkcjonowanie. Metoda leczenia dolegliwości powinna być jednak uzależniona od przyczyny, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka. Do laryngologa powinniśmy zgłosić się, gdy katar nie przechodzi samoistnie od 4 tygodni. Pierwszym krokiem jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Warto opowiedzieć lekarzowi o wszystkich dodatkowych objawach. Zazwyczaj zaleca się wykonanie rynoskopii, czyli badania jamy nosa i nosogardła.
Katar związany z alergią można złagodzić dzięki unikaniu alergenów i odczulaniu (immunoterapii). Pacjentowi podaje się również leki przeciwhistaminowe lub sterydy. Niestety, w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest leczenie inwazyjne, poprzez przeprowadzenie zabiegu. Dotyczy to polipów, skrzywienia przegrody oraz nowotworów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: lifemedica.pl/drlaryngolog.pl/pielegniarki.com.pl