Obserwuj w Google News

Przerost małżowin nosowych to zatkany nos, chrapanie, ciągły katar

2 min. czytania
Aktualizacja 13.10.2021
05.07.2021 16:09
Zareaguj Reakcja

Masz zatkany nos i problemy z oddychaniem? W nocy chrapiesz, masz bezdech, przez co notorycznie się nie wysypiasz? Czas zbadać nos. Tego typu objawy mogą wskazywać na przerost małżowin nosowych. Sprawdź, jak rozpoznać ten problem i jak się go pozbyć.

Zatkany nos
fot. Shutterstock
  1. Przerost małżowin nosowych - objawy
  2. Przerost małżowin nosowych - przyczyny
  3. Przerost małżowin nosowych - leczenie

Małżowiny nosowe znajdują się na bocznych ścianach jamy nosa. Pokrywa je błona śluzowa (małżowiny są w zasadzie jej uwypukleniem), której zadaniem jest nawilżanie i nagrzewanie wnętrza nosa, a także oczyszczanie przepływającego przez nos powietrza. 

Gdy dojdzie do przerostu śluzówki małżowin, w nosie zrobi się mniej miejsca. Pojawią się wtedy problemy z oddychaniem i powonieniem, uczucie wciąż zatkanego nosa, chrapanie. Przerost małżowin nosowych łączy się też z nawracającymi katarami, zapaleniami zatok przynosowych, zapaleniami trąbek słuchowych, zapaleniami gardła i krtani. 

Przerost małżowin nosowych - objawy

Przerośnięte małżowiny nosowe powodują zaburzenie drożności nosa, co objawia się problemem ze swobodnym oddychaniem, ale to nie wszystkie problemy wynikające z przerostu małżowin.

Charakterystycznym objawem przerostu małżowin nosowych jest naprzemienne zatykanie się nosa. Ważnym sygnałem są też częste bóle głowy, a także chrapanie, zmieniony ton głosu.

Przerost małżowin nosowych - przyczyny

Do przerostu śluzówki małżowin nosowych dochodzi na skutek przewlekłych procesów zapalnych, w tym alergii, infekcji oraz nadużywania kropli do nosa bez konsultacji z laryngologiem.

Jedną z przyczyn przerostu małżowin jest również skrzywienie przegrody nosowej.

Przerost małżowin nosowych - leczenie

Jeśli dolegliwości są uciążliwe, możliwe jest zabiegowe zmniejszenie małżowin nosowych.

Leczenie przerostu małżowin nosowych odbywa się w znieczuleniu miejscowym. To szybka procedura. Po zabiegu można wyjść do domu.

W tym celu wykorzystuje się m.in. diatermie radiofalową, laser, kriochirurgię. Za pomocą tych metod lekarz pozbywa się nadmiaru tkanki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: domlekarski.pl; drlaryngolog.pl