Obserwuj w Google News

Polipy w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych – jak się je leczy?

3 min. czytania
Aktualizacja 12.05.2022
12.05.2022 09:13
Zareaguj Reakcja

Polipy dość często są powikłaniem przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Niestety dość trudnym w leczeniu. Dowiedz się, kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Polipy w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych
fot. Shutterstock

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) to jedna z najczęstszych chorób na świecie (występuje ona u 12 proc. światowej populacji). Niestety sprzyja ona powstawaniu trudnych do leczenia polipów nosa – uważa prof. Piotr Kuna, alergolog kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi, a także wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. Jej przyczyną jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej zatok przynosowych, utrzymujące się przez co najmniej 12 tygodni.

Niestety przewlekłe zapalenie zatok może również współwystępować z astmą oskrzelową.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami

– Są dwie podgrupy kliniczne przewlekłego zapalenia zatok przynosowych: jedna występuje z polipami nosa, a druga jest tego pozbawiona – tłumaczył prof. Piotr Kuna i dodał, że najbardziej niekorzystna jest postać choroby z polipami nosa. Są one zapalnymi wyroślami we wnętrzu zatok przynosowych i zdarzają się u 20-30 proc. pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych (w sumie występują u 4 proc. populacji).

Polipy nie są zmianami nowotworowymi. Zwykle mają kształt kropel wody lub uszypułowanych winogron i mogą powstawać również u osób bez przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Najczęściej jednak towarzyszą właśnie temu schorzeniu.

Co może być przyczyną powstawania polipów w nosie?

Nie wiadomo, co jest przyczyną powstawania polipów, zauważono jedynie, że u osób z polipami nosa jest inna odpowiedź immunologiczna na zakażenia.

– Polipy na ogół rozwijają się u osób z obustronnymi zmianami zapalnymi, powstającymi początkowo w zatokach przynosowych. Ostatecznie mogą jednak się rozrastać do przewodu nosowego, powodując liczne objawy. Najczęściej dochodzi do wycieku wydzieliny z nosa, obrzęku błony śluzowej nosa oraz zaniku węchu i uczucia rozpierania w obrębie twarzy – wyjaśniał prof. Kuna.

Polipy najczęściej powstają u ludzi młodych lub w średnim wieku. Ważny jest rozmiar polipów. Te mniejsze zwykle nie są odczuwane. Bardziej dokuczliwe są polipy większych rozmiarów powodujące upośledzenie smaku, bóle głowy i ból zębów oraz chrapanie. Poza tym schorzenie to często współwystępuje z astmą i chorobami układu oddechowego.

Ważne!

Dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami może zaostrzać nadużywanie aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż zdarza się reakcja alergiczna na te leki.

Leczenie polipów w PZZP

W leczeniu polipów stosuje się glikokortykosteroidy donosowe lub doustne, w zależności od tego, czy drożny jest nos. Jeśli takie leczenie nie pomaga, można skorzystać z metod zabiegowych. Jednak nawet po operacji może dochodzić do nawrotów choroby i konieczne bywają kolejne zabiegi.

Według prof. Piotra Kuny u 40 proc. pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami w ciągu 18 miesięcy dochodzi do nawrotu choroby. Są oni ponownie leczeni kortykosteroidami, a u części chorych konieczne jest kolejna operacja.

– U niektórych pacjentów ostatecznie wykonuje się ponad 10 operacji z powodu polipów nosa. Operacje zatok mogą dawać poważne powikłania, co dodatkowo zwiększa uciążliwość polipów nosa, jak i przewlekłego zapalenia zatok przynosowych – ostrzega prof. Piotr Kuna.

Jego zdaniem nową nadzieją dla chorych z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami jest leczenie mepolizumabem, lekiem poprawiającym niedrożność nosa.

– Terapia ta wydłuża czas do pierwszej operacji polipów w porównaniu do placebo – uważa alergolog. Dowodem są najnowsze wyniki badań wykazujące, że po takim leczeniu o 42 proc. mniej pacjentów wymagało wykonania operacji.

Jakie objawy mogą świadczyć o infekcji zatok przynosowych?

Zapalenie zatok przynosowych może być wywołane przez różne czynniki: wirusy, bakterie, alergeny. W większości przypadków infekcja ustępuje samoczynnie. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba koniecznie iść do lekarza. Nieleczone zapalenie zatok przynosowych może nabrać charakteru przewlekłego i prowadzić m.in. do opisanych problemów zdrowotnych.

Jakie objawy związane z infekcją zatok przynosowych powinny nas zaniepokoić?

  • Zatkany nos
  • Katar
  • Ograniczoną zdolność oddychania przez nos i osłabiony węch
  • Ogólne złe samopoczucie
  • Ból głowy
  • Ucisk w twarzy wywołujący ból, który nasila się przy schylaniu
  • Zaczerwienienie i obrzęk wokół oczu
  • Pogorszenie widzenia
  • Upośledzenie zmysłu smaku i węchu

Jeśli te objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP Zbigniew Wojtasiński/ Konferencja prasowa „Astma – nowe standardy leczenia, nowe wyzwania”