Nikotynowe zapalenie jamy ustnej może prowadzić do raka
Nikotynowe zapalenie jamy ustnej to schorzenie to związane z paleniem tytoniu. Objawia się występowanie szarych, twardych, zrogowaciałych plam na podniebieniu. Czy "podniebienie palacza" to poważny problem? Sprawdź, jak rozpoznać chorobę.

- Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak rozpoznać objawy?
- Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak leczyć?
Skutkiem nikotynizmu (nałogowego palenia fajek, cygar, papierosów) mogą być przewlekłe zmiany w jamie ustnej dotyczące podniebienia, języka czy błony śluzowej policzków. Do tego typu schorzeń zalicza się groźne nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Choroba ta, zwana a "podniebieniem palacza" występuje częściej w krajach azjatyckich i południowoamerykańskich, w których rozpowszechnione jest żucie tytoniu i palenie cygar, jednak w Europie, w tym w Polsce, także notuje się przypadki nikotynowego zapalenia jamy ustnej.
Śluzówkę jamy ustnej uszkadzają czynniki drażniące zawarte w dymie tytoniowym. Jednak to nie nikotyna powoduje zmiany, ale intensywne gorąco spowodowane paleniem. Choroba jest częstsza u palaczy cygar i fajki, a u palaczy papierosów koreluje z liczbą wypalonych papierosów i okresem palenia.
Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak rozpoznać objawy?
Nikotynowe zapalenie jamy ustnej objawia się ogniskami przypominającymi bruk, występującymi na podniebieniu u wieloletnich palaczy. Wykwity są szarobiałe i mają typowy wygląd kamieni brukowych. Podniebienie staje się pogrubiałe i hiperkeratotyczne (nadmiernie zrogowaciałe). Najpoważniejszym objawem są czerwone, grudkowate punkciki w środku wykwitów. Są to zapalenia ujścia małych przewodów gruczołów ślinowych. Na podstawie tych zmian może dochodzić do zezłośliwienia (rozwoju raka).
Nikotynowe zapalenie jamy ustnej jest ściśle związane z liczbą wypalanych papierosów i okresem palenia, ale nie każdy długoletni palacz rozwinie objawy choroby.
Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak leczyć?
Zmiany występujące w przebiegu nikotynowego zapalenia jamy ustnej nie wymagają specjalnego leczenia. Zaprzestanie palenia powoduje ich ustąpienie. Jednak osoby, które pomimo pojawienia się zmian nie rezygnują z palenia, muszą się liczyć z ryzykiem ich zezłośliwienia.
Źródło: "Nikotynowe zapalenie jamy ustnej u żołnierzy" autorstwa Piotra Brzezińskiego z Izby Chorych z Ambulatorium 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Ustce (6 WOG)