Obserwuj w Google News

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej może prowadzić do raka

2 min. czytania
Aktualizacja 26.05.2022
26.05.2022 13:32
Zareaguj Reakcja

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej to schorzenie to związane z paleniem tytoniu. Objawia się występowanie szarych, twardych, zrogowaciałych plam na podniebieniu. Czy "podniebienie palacza" to poważny problem? Sprawdź, jak rozpoznać chorobę.

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej może prowadzić do raka
fot. Shutterstock
  1. Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak rozpoznać objawy?
  2. Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak leczyć?

Skutkiem nikotynizmu (nałogowego palenia fajek, cygar, papierosów) mogą być przewlekłe zmiany w jamie ustnej dotyczące podniebienia, języka czy błony śluzowej policzków. Do tego typu schorzeń zalicza się groźne nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Choroba ta, zwana a "podniebieniem palacza" występuje częściej w krajach azjatyckich i południowoamerykańskich, w których rozpowszechnione jest żucie tytoniu i palenie cygar, jednak w Europie, w tym w Polsce, także notuje się przypadki nikotynowego zapalenia jamy ustnej.

Śluzówkę jamy ustnej uszkadzają czynniki drażniące zawarte w dymie tytoniowym. Jednak to nie nikotyna powoduje zmiany, ale intensywne gorąco spowodowane paleniem. Choroba jest częstsza u palaczy cygar i fajki, a u palaczy papierosów koreluje z liczbą wypalonych papierosów i okresem palenia.

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak rozpoznać objawy?

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej objawia się ogniskami przypominającymi bruk, występującymi na podniebieniu u wieloletnich palaczy. Wykwity są szarobiałe i mają typowy wygląd kamieni brukowych. Podniebienie staje się pogrubiałe i hiperkeratotyczne (nadmiernie zrogowaciałe). Najpoważniejszym objawem są czerwone, grudkowate punkciki w środku wykwitów. Są to zapalenia ujścia małych przewodów gruczołów ślinowych. Na podstawie tych zmian może dochodzić do zezłośliwienia (rozwoju raka).

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej jest ściśle związane z liczbą wypalanych papierosów i okresem palenia, ale nie każdy długoletni palacz rozwinie objawy choroby.

Nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Jak leczyć?

Zmiany występujące w przebiegu nikotynowego zapalenia jamy ustnej nie wymagają specjalnego leczenia. Zaprzestanie palenia powoduje ich ustąpienie. Jednak osoby, które pomimo pojawienia się zmian nie rezygnują z palenia, muszą się liczyć z ryzykiem ich zezłośliwienia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Nikotynowe zapalenie jamy ustnej u żołnierzy" autorstwa Piotra Brzezińskiego z Izby Chorych z Ambulatorium 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Ustce (6 WOG)