Obserwuj w Google News

Czyścił ucho patyczkiem kosmetycznym. Nabawił się groźnej infekcji

2 min. czytania
13.03.2019 11:47
Zareaguj Reakcja

Mężczyzna, który czyścił ucho jednorazowym patyczkiem, trafił do szpitala z zaburzeniami neurologicznymi. Lekarze rozpoznali u niego zagrażającą życiu infekcję bakteryjną. 

Patyczki kosmetyczne nie powinny służyć do czyszczenia uszu
fot. Shutterstock

Laryngolodzy od lat apelują, żeby nie czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi. Do znudzenia powtarzają, że tego typu zabiegi mogą spowodować infekcję, przebicie błony bębenkowej, a nawet głuchotę. Niestety pacjenci wciąż ignorują ich zalecenia. Kolejny przypadek niewłaściwej higieny ucha, który mógł mieć tragiczny w skutkach finał, został udokumentowany w Anglii.

Uczucie zatkanego ucha

Mężczyzna w wieku 31 lat trafił do szpitala po ataku epileptycznym, w wyniku którego nastąpiła utrata przytomności. Tomografia komputerowa wykazała dwa ropnie zlokalizowane w wyściółce mózgu. Po szczegółowych badaniach lekarze postawili zaskakującą diagnozę.

Pacjent czyścił ucho patyczkiem kosmetycznym. Kawałek bawełny utknął mu w uchu. W przewodzie słuchowym rozwinęła się infekcja bakteryjna, która następnie przesunęła się w kierunku mózgu.

Koordynator badania dr Alexander Charlton powiedział Live Science, że podejrzewa, że atak epilepsji wywołały toksyny pochodzące z zakażenia, albo był to nacisk na mózg spowodowany infekcją.

Przez 10 dni przed atakiem pacjent odczuwał ból głowy, czasem tak silny, że zdarzyły się wymioty. Miewał problemy z pamięcią. Zdradził też, że w ciągu ostatnich pięciu lat był dwukrotnie leczony z powodu infekcji ucha po lewej stronie.

Codzienna czynność, jaką jest higiena ucha, zakończyła się operacją, niemal tygodniowym pobytem w szpitalu oraz dwumiesięczną antybiotykoterapią. Przypadek opisano w „British Medical Journal”.

Jak czyścić uszy?

Patyczki do uszu są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i nieekologiczne. W planach jest wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej całkowitego zakazu produkcji i sprzedaży jednorazowych produktów zawierających plastik. Pierwszym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie takiego rozwiązania od 1 stycznia 2019 r., są Włochy. Eksperci z Brukseli szacują, że jeśli problem nie zostanie rozwiązany na poziomie globalnym, do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

Jak zatem bezpiecznie czyścić uszy w domu? W aptekach dostępne są specjalne krople do higieny uszu. Zawierają najczęściej glicerynę i oleje, np. oliwę z oliwek, które zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz.

Dowiedz się więcej: Jak czyścić uszy? 

Jeśli uczuciu przepełnienia ucha towarzyszą objawy przeziębienia, zrezygnuj z czyszczenia ucha i zgłoś się do lekarza. Może się okazać, że to zapalenie ucha.

Źródło: livescience.com, euronews.com