Oceń
Zawał to poważne ostrzeżenie, jakie wysyła organizm. Niedokrwienie mięśnia sercowego wpływa na pracę wielu narządów w organizmie i zmienia życie pacjenta na zawsze. Niestety, profilaktyka chorób serca w naszym kraju nie wygląda dobrze: szacuje się, że w rocznie dochodzi do niemal 70 tys. zawałów serca zdiagnozowanych koronarograficznie, z czego niemal 20 proc. chorych umiera w ciągu pierwszego roku od zawału, natomiast śmiertelność pięcioletnia sięga 40-50 proc.
Teraz naukowcy sprawdzili, w jaki sposób zawał serca wpływa na mózg. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma JAMA Neurology wyjaśniają oni, że osoby, które przebyły zawał, w porównaniu do zdrowych rówieśników znacznie szybciej tracą zdolności poznawcze.
Zawał postarza nawet o 13 lat
Badacze analizowali dane dotyczące ponad 30. tysięcy osób, uczestników sześciu różnych badań, które prowadzono w okresie od 1971 do 2019 roku. Podczas pierwszego badania oceniono zdolności poznawcze uczestników (żaden z badanych nie był po zawale, nie miał też objawów demencji). W czasie trwania kolejnych badań 1033 uczestników przeszło co najmniej jeden zawał serca, z czego 137 miało dwa zawały. U wszystkich regularnie wykonywano testy oceniające ogólne zdolności poznawcze, jak również testy pamięciowe i oceniające funkcje wykonawcze, niezbędne do poznawczej kontroli zachowań. Okazało się, że u osób po zawale co prawda nie dochodziło do nagłego pogorszenia zdolności poznawczych, jednak w kolejnych latach problem bardzo się nasilał. W porównaniu z rówieśnikami, którzy nie przeszli zawału, badani po zawale miały pogorszenie ogólnych zdolności poznawczych odpowiadające osobom starszym o 6-13 lat.
– Wykazaliśmy, że zapobieganie zawałom serca może być jedną i tą samą strategią, która ma zachować zdrowie mózgu u osób starszych- skomentowała współautorka badania dr Michelle Johansen z Johns Hopkins University School of Medicine (Baltimore, USA). W jej opinii osoby zagrożone zawałem powinny potraktować wyniki badania jako sygnał alarmowy i jeszcze lepiej kontrolować poziom cholesterolu czy ciśnienie tętnicze krwi.
Naukowcy ocenili, że osoby po zawale Jak podkreśliła dr Johansen, teraz naukowcy muszą określić, jaki dokładnie czynnik odpowiada za spadek zdolności poznawczych u osób po przebytym zawale serca.
Źródło:
- Smith EE, Silbert LC. Myocardial Infarction Bends the Curve of Age-Related Cognitive Decline, but How? JAMA Neurol. Published online May 30, 2023. doi:10.1001/jamaneurol.2023.0466
Oceń artykuł