Oceń
Zawał mięśnia sercowego jest najczęstszą przyczyną niewydolności serca - ciężkiej, przewlekłej choroby, która może prowadzić do śmierci. Jak wskazują statystyki, na niewydolność serca cierpi nawet 20% ludzi po 75. roku życia, szacuje się nawet, że w Polsce choruje ponad milion osób. Wiele z nich nawet o tym nie wie, bo objawy niewydolności serca mogą być trudne do wykrycia. Naukowcy odkryli, że wygląd/kondycja nóg może zdradzić predyspozycje do rozwoju tej groźnej choroby u osób po zawale.
Naukowcy: "Silne nogi zmniejszają ryzyko niewydolności serca"
Poprzednie badania wykazały, że posiadanie silnego mięśnia czworogłowego wiąże się z niższym ryzykiem zgonu u pacjentów z chorobą wieńcową. W najnowszym badaniu przetestowano hipotezę, że siła nóg jest związana z niższym ryzykiem rozwoju niewydolności serca po ostrym zawale mięśnia sercowego. Badaniem objęto 932 pacjentów hospitalizowanych w latach 2007-2020 z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego, u których przed przyjęciem do szpitala nie występowała niewydolność serca oraz u których nie wystąpiły powikłania niewydolności serca podczas pobytu w szpitalu. Mediana wieku wynosiła 66 lat, a 753 uczestników (81%) stanowili mężczyźni.
Mierzono maksymalną siłę mięśnia czworogłowego jako wskaźnik siły nóg. Pacjenci siedzieli na krześle i napinali mięśnie czworogłowe tak mocno, jak to możliwe przez pięć sekund. Ręczny dynamometr przymocowany do kostki zarejestrował maksymalną wartość w kg. Pomiar wykonano na każdej nodze, a badacze wykorzystali średnią z obu wartości. Siłę wyrażono w stosunku do masy ciała, co oznacza, że siłę mięśnia czworogłowego w kilogramach podzielono przez masę ciała w kilogramach i pomnożono przez 100, aby uzyskać procent masy ciała. Pacjenci zostali sklasyfikowani jako "wysoka" lub "niska" siła w zależności od tego, czy ich wartość była powyżej, czy poniżej mediany (dla kobiet wynosiła 33% masy ciała, a dla mężczyzn 52% masy ciała).
W sumie 451 pacjentów miało niską siłę mięśnia czworogłowego, a 481 wysoką. Podczas średnio 4,5-letniej obserwacji u 67 pacjentów (7,2%) rozwinęła się niewydolność serca. Naukowcy przeanalizowali związek między siłą mięśnia czworogłowego (niska vs. wysoka) a ryzykiem rozwoju niewydolności serca. Analizę skorygowano o czynniki, o których wiadomo, że są związane z rozwojem niewydolności serca po zawale mięśnia sercowego, w tym wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, przebyty zawał mięśnia sercowego lub dusznicę bolesną, cukrzycę, migotanie przedsionków, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę tętnic obwodowych i chorobę nerek. Okazało się, że w porównaniu z niską siłą mięśnia czworogłowego, wysoki poziom siły wiązał się z niższym o 41% ryzykiem wystąpienia niewydolności serca.
Autor badania, Kensuke Ueno, fizjoterapeuta z Kitasato University Graduate School of Medical Sciences, powiedział: "Siła mięśnia czworogłowego uda jest łatwa do dokładnego zmierzenia w praktyce klinicznej" i dodał "Nasze badanie wskazuje, że siła mięśnia czworogłowego uda może pomóc w identyfikacji pacjentów z wyższym ryzykiem rozwoju niewydolności serca po zawale mięśnia sercowego, którzy mogliby wtedy otrzymać bardziej intensywny nadzór".
Naukowcy zaznaczają, że odkrycia wymagają weryfikacji w innych badaniach, ale sugerują, że trening siłowy obejmujący mięśnie czworogłowe powinien być zalecany pacjentom po zawale serca, aby zapobiec niewydolności serca.
Źródło: "Leg strength and incidence of heart failure in patients with acute myocardial infarction" - Heart Failure 2023/ European Society of Cardiology (ESC).
Oceń artykuł