,

Tak wygląda zawał serca. Mężczyzna przypadkowo nagrał atak serca

13.01.2023 10:57

"To najstraszniejsza rzecz, jaka mi się przydarzyła" - napisał znany youtuber. Podczas kręcenia filmu dostał zawału serca. Ponieważ kamera była włączona, cały przebieg zawału został zarejestrowany. Alain Bruno opublikował mocne nagranie, by pokazać innym, jak wyglądają objawy ataku serca.

Alain Bruno/YouTube zawał serca
fot. Alain Bruno/YouTube

Alain Bruno to znany youtuber i influencer, który publikuje filmy związane ze stylem życia, ćwiczeniami, dietą. Gdy przygotowywał się do nagrania kolejnego filmu, dostał ataku serca. Kamera była wtedy włączona i mężczyzna przez przypadek nagrał swój zawał serca. Film trwa ponad siedem minut i pokazuje wszystkie etapy zawału, obrazuje objawy, stan, w którym znajduje się człowiek, u którego wystąpił atak. Alain Bruno zdecydował się na publikację filmu, by uświadomić innym, jak może wyglądać zawał i na co zwrócić uwagę.

- To najstraszniejsza rzecz, jaka mi się przydarzyła. Od kilku dni mam dziwne objawy. A dzisiaj, podczas ćwiczeń do nowego filmu, objawy te okazały się zawałem serca. Bolało mnie i panikowałem. Myślałem, że umieram. Na szczęście mój współlokator wrócił wcześniej do domu i natychmiast zadzwonił pod 911 (numer alarmowy w USA - przyp. red.). Teraz jest ok, ale muszę uważać do końca życia, bo w mojej rodzinie występują choroby serca. Bądź bezpieczny! - napisał Alain Bruno w opisie filmu na YouTube.

Zawal serca - liczy się czas. Jak rozpoznać objawy zawału?

Zawał serca nie jest zdarzeniem przypadkowym, a konsekwencją choroby wieńcowej, która nie rozwija się z dnia na dzień. To proces długi i złożony, któremu można zapobiegać, chociażby poprzez zmianę trybu życia, diety, odpowiednie leczenie cukrzycy, miażdżycy.

Przyczyną zawału serca, czyli martwicy serca, jest jego niedokrwienie. Najczęściej zawał jest  skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, czyli naczyniu doprowadzającym krew do serca lub jej rozrastania się w naczyniu przez dłuższy czas. Gdy blaszka zablokuje tętnicę lub doprowadzi do jej zwężenia, do serca nie dopływa krew. Im dłużej krew nie dopływa do serca, tym większy obszar tego organu umiera.

Szacuje się, że w wyniku zawału mięśnia sercowego umiera co trzecie osoba jeszcze przed dotarciem do szpitala, a łącznie w ciągu miesiąca od przejścia zawału serca umiera połowa pacjentów. Dlatego ważny jest czas, bo szybka pomoc medyczna, polegająca na otwarciu tętnicy i umożliwieniu przepływu krwi pozwala na uratowanie serca. 

Objawy ataku serca:

  • ból za mostkiem;
  • ból w żuchwie, szyi, plecach, ręce lub barku;
  • ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami;
  • duszność;
  • obfite zimne poty i zawroty głowy;
  • lęk przed zbliżającą się śmiercią;
  • zasłabnięcie, utrata przytomności.