Obserwuj w Google News

Kiedy zacząć mierzyć sobie ciśnienie? Jak często to robić? Podpowiada kardiolog

3 min. czytania
Aktualizacja 29.11.2022
29.11.2022 14:29
Zareaguj Reakcja

Liczba osób z nadciśnieniem rośnie na całym świecie – co potwierdzają dane WHO. W naszym kraju nawet 11 milionów Polaków może mieć nadciśnienie, a kolejne 7 milionów ma je podwyższone, czyli powyżej normy. To jeden z powodów, dla których rośnie liczba schorzeń kardiologicznych. Według kardiologa prof. Krzysztofa J. Filipiaka, ciśnienie powinniśmy mierzyć sobie jak najczęściej.

Pomiar ciśnienia krwi - jak często to robić?
fot. Shutterstock

To, że z roku na rok wzrasta liczba chorób kardiologicznych, potwierdza raport WHO, w którym można przeczytać: „W ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ma wysokie ciśnienie krwi”. Nadciśnienie, które jest tak często bagatelizowane, jest problemem zagrażającym nie tylko zdrowiu, ale nawet życiu. – Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze – ocenia kardiolog i hipertensjolog prof. Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie (UM MSC).

W jakim wieku zacząć mierzyć sobie ciśnienie?

Z „Badania Zdrowia Huawei”* wynika, że w Polsce blisko 35 proc. respondentów uważa, że o serce należy zacząć dbać dopiero po 40. roku życia. Polscy mężczyźni są jeszcze bardziej niefrasobliwi, ponieważ aż 41 proc. z nich uważa, że należy dbać o serce po czterdziestce lub nawet później, zaś 7 proc. nie wie, w jakim wieku należy zacząć.

Prof. Krzysztof J. Filipiak radzi, aby o serce zadbać jak najwcześniej. Jeśli to możliwe, należy monitorować jego podstawowe funkcje: tętno (tętno), EKG, ciśnienie tętnicze. Od jakiego wieku najlepiej? W przypadku pomiaru ciśnienia dolna granica wieku wynosi 2 lata – już wtedy podczas bilansów zdrowia powinien być wykonany pierwszy pomiar. W kolejnych latach należy go regularnie powtarzać. Im wcześniej wykryje się ewentualne nieprawidłowości, tym wcześniej można interweniować i zapobiegać niekorzystnym zmianom w układzie sercowo-naczyniowym. Tymczasem wiele osób nie jest świadoma ryzyka.

Zdaniem profesora ciśnienie tętnicze należy mierzyć jak najczęściej, przynajmniej raz na pół roku. Kluczowe jest upowszechnienie tego badania, żeby jak najwięcej osób mogło regularnie dokonywać takich pomiarów. Na rynku łatwo dostępne są proste w obsłudze aparaty do mierzenia ciśnienia, ale takie badania mogą już być wykonywane przez z urządzenia codziennego użytku, takie jak smartwatche. Aby pomiary ciśnienia wykonywane takimi urządzeniami były wiarygodne, powinny mieć certyfikaty dla wyrobów medycznych – takie urządzenia są już dostępne.

Jakie są normy ciśnienia tętniczego?

Prawidłowe parametry ciśnienia tętniczego są bardziej rygorystyczne niż dawniej i w dużej mierze zależą od wieku – nie wystarczy już mieć ciśnienie poniżej 140/90 mm Hg. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego najnowsze normy ciśnienia to:

  • 120-129/70-79 mmHg u osób do 65. roku życia
  • 130-139/70-79 mmHg u seniorów powyżej 65 lat
  • 130-149/70-79 mmHg u osób w wieku co najmniej 80 lat.

Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?

Nadciśnienie tętnicze leczy się oczywiści za pomocą leków, ale jeśli jest ono nieznacznie podwyższone, to można wdrożyć metody niefarmakologiczne – powinny z nich też korzystać osoby z nadciśnieniem. Badanie Zdrowia wykazało, że w Polsce metod obniżania ciśnienia nie umie wskazać 44 proc. osób, z czego aż 56 proc. w najmłodszej grupie respondentów (18-29 lat) oraz 51 proc. w grupie osób najbardziej aktywnych zawodowo, czyli wieku 30-44 lata.

Prof. Filipiak zachęca, żeby aktywnie wdrażać metody obniżania wartości ciśnienia krwi w sposób niefarmakologiczny. Warto przede wszystkim:

  1. rzucić palenie, nie tylko czynne, ale unikać też biernego
  2. kontrolować wagę ciała – walczyć z nadwagą i otyłością
  3. ograniczyć spożywanie soli kuchennej i dodawanie jej do potraw
  4. zwiększyć spożycie warzyw i owoców, ograniczyć tłuszcze zwierzęce
  5. ograniczyć spożycie alkoholu
  6. kontrolować inne czynniki ryzyka – zaburzenia gospodarki cukrowej i lipidowej (cholesterol, trójglicerydy)
  7. systematycznie uprawiać aktywność fizyczną
  8. regularnie sprawdzać ciśnienie krwi.

Stosowanie się do tych 8 wskazówek może znacząco obniżyć wartości ciśnienia krwi, co przełoży się na zdrowie i dłuższe życie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

*„Badanie Zdrowia Huawei” przeprowadzone zostało przez Pollster Research Institute dla Huawei, wzięło w nim udział 550 osób w wieku 18-65 lat