Po nagłym wzroście ciśnienia przyjdzie spadek: jak to wpłynie na nasze samopoczucie?
Nasz organizm bardzo reaguje na ciśnienie atmosferyczne. Jego gwałtowny spadek może być tak samo niebezpieczny, co jego nagły skok. Wielu ludzi doświadcza różnych symptomów, gdy zmienia się pogoda - tak, jak w ostatnich dniach. Warto się temu przyjrzeć. Sprawdzamy, jak nagły spadek ciśnienia wpływa na nasze zdrowie.

Nagły spadek ciśnienia: jak wpływa na samopoczucie?
Uważa się, że naszemu samopoczuciu nie służy przede wszystkim niskie ciśnienie atmosferyczne. Wahania ciśnienia mogą powodować wiele różnych zaburzeń w ciele człowieka, od zmian ciśnienia krwi, przez bóle stawów, do bólu głowy czy problemów ze stabilnością poziomu cukru we krwi.
Niskie ciśnienie często związane jest z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi takimi jak tajfuny, huragany i orkany. Najniższe ciśnienie wynoszące 870 hPa zanotowano 12 października 1976 roku na Północnym Pacyfiku po przejściu tajfunu.
W pogodzie jest też wiele innych czynników, które mogą mieć na to wpływ - temperatura, opady czy prędkość i kierunek wiatru. Krew przepływa przez nasz organizm za pomocą układu ciśnienia wytwarzanego przez serce. Również ciśnienie atmosferyczne ma wpływ na ciśnienie krwi w naszym ciele. Kiedy spada ciśnienie barometryczne, spada również ciśnienie naszej krwi. Możemy mieć wtedy zawroty głowy, a nawet zaburzenia widzenia.
Jak niskie ciśnienie może wpłynąć na twoje ciało?
Niskie ciśnienie atmosferyczne może powodować:
• bóle głowy i zawroty głowy,
• uczucie pustki w głowie,
• nudności,
• zmęczenie,
• brak koncentracji,
•
migrena,
• rozmazany obraz.
Bóle głowy: w wywiadzie dla The New York Times dr Matthew Fink, neurolog wyjaśnił, że niskie ciśnienie barometryczne może powodować bóle głowy lub migreny, tworząc różnicę ciśnienia między atmosferą a zatoki wypełnione powietrzem. Problem nasila się, gdy zatoki są zatkane lub zablokowane.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Internal Medicine badacze poprosili pacjentów z migreną o prowadzenie pamiętnika bólu głowy przez okres jednego roku. Po porównaniu tych pamiętników ze zmianami ciśnienia barometrycznego, odnotowanymi na pobliskiej stacji pogodowej, znaleziono bezpośrednią korelację między niższym ciśnieniem atmosferycznym a początkiem i czasem trwania migreny. W ich raporcie stwierdzono, że „zmiana ciśnienia barometrycznego może być jednym z zaostrzających czynników bólów głowy z migreną”.
Ból stawów: Badacze z Tufts-New England Medical Center w Bostonie przebadali 200 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego i znaleźli związek między zmianami ciśnienia barometrycznego i temperatury otoczenia a zmianami nasilenia bólu kolana. Nie jest jasne, dlaczego spadający barometr zaostrzyłby ból stawów i zapalenie stawów, ale badania takie jak to potwierdzają, że tak się dzieje. Może być tak, że ciśnienie barometryczne wpływa na lepkość płynu wyściełającego woreczki stawowe lub może wywoływać reakcje bólowe na zakończeniach nerwowych stawu.
Ciśnienie krwi: Jak sama nazwa wskazuje, nasza krew przepływa przez nasze ciała za pomocą systemu ciśnienia stworzonego przez serce. Według biometeorologa dr Jennifer Vanos, kiedy ciśnienie barometryczne spada, spada również ciśnienie krwi. Dla niektórych może to oznaczać zawroty głowy, a nawet niewyraźne widzenie.
Ciśnienie krwi jest zwykle wyższe w zimie, gdy niższa temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. To wtedy potrzebny jest większy nacisk, aby przepchnąć krew przez mniejsze żyły i tętnice.
Nasze ciało - i naczynia krwionośne - może reagować również na nagłe zmiany wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, zachmurzenia lub wiatru w taki sam sposób, jak reaguje na zimno. Zmiany ciśnienia krwi związane z pogodą występują częściej u osób w wieku 65 lat i starszych.
Wszelkie zmiany pogodowe źle znoszą przede wszystkim meteopaci. Mają szczególną skłonność do nadmiernego reagowania na zmiany atmosferyczne – zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym.
Źródło: mnn.com