Obserwuj w Google News

Czy po zawale można biegać? Kardiolog podpowiada, jakie ćwiczenia wybrać

2 min. czytania
02.05.2023 09:49
Zareaguj Reakcja

Wysiłek fizyczny jest zawsze korzystny dla serca. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Jaka aktywność najlepiej działa na serce? Wyjaśnia kardiolog Marcin Suska z Grupy American Heart of Poland.

Jaki sport jest najlepszy po zawale? Podpowiada lekarz
fot. Shutterstock

Za zachorowania i zgony z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż w 70 proc. odpowiadają elementy stylu życia, w tym właśnie brak aktywności fizycznej, a jedynie w 30 proc. - czynniki genetyczne. Ruch jest podstawą profilaktyki chorób układu krążenia. Również osoby po przebytym zawale powinny pamiętać o codziennej aktywności. Ćwiczenia w tym przypadku powinny być zawsze dostosowane do etapu rehabilitacji.

– Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne przynoszą korzyści osobom po przebytym zawale, z niewydolnością serca, po operacji wad zastawkowych i innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego – przypomina kardiolog Marcin Suska.

Jakie ćwiczenia będą najlepsze?

Sport po zawale będzie wyglądał inaczej niż w przypadku zdrowych osób, co nie oznacza, że trzeba z niego rezygnować. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach: zalecane sporty to takie, w których wysiłek jest jednostajny (jazda na rowerze, chód). Umiarkowana aktywność ma wiele korzyści dla zdrowia.

– Wzmacnia mięsień sercowy, stymuluje sieć naczyń krwionośnych i poprawia ich funkcje, dzięki temu do tego narządu dociera więcej krwi bogatej w tlen. Serce wydajniej pompuje krew, pracuje wolniej i lepiej, co obniża ciśnienie tętnicze i tętno spoczynkowe oraz wpływa na zmniejszenie ryzyka groźnych arytmii komorowych i chorób układu sercowo-naczyniowego – wymienia cytowany w informacji prasowej dla PAP kardiolog Marcin Suska z Grupy American Heart of Poland.

Poza tym, sport zmniejsza też stężenie „złego” cholesterolu (LDL) oraz podnosi stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi. Pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne (zwiększa odporność na stres), a ponadto obniża masę ciała, reguluje gospodarkę węglowodanową i lipidową. To wszystko wpływa pozytywnie na serce.

– Serce lubi tzw. treningi cardio, do których zaliczamy m.in. taniec, jazdę na rowerze, chód na bieżni, trening na orbitreku, nordic walking, bieganie, pływanie. Takie treningi zwiększają ilość oddechów na minutę, przyspieszają tętno, a dzięki temu wszystkie komórki naszego ciała i tkanki mięśniowe są lepiej dotlenione –  tłumaczy Suska.

Taka aktywność może zaszkodzić

Pacjenci, którzy przeszli zawał, powinni raczej zrezygnować z aktywności statycznych i izometrycznych, czyli treningów z dużymi obciążeniami. Takie ćwiczenia nie poprawiają wydolności, za to zwiększają masę mięśniową. W niektórych przypadkach mogą powodować przerost mięśnia sercowego. Często aktywność taka sprzyja również rozwojowi nadciśnienia tętniczego.
Wydolność fizyczna u osób z problemami sercowymi jest mniejsza niż u osób zdrowych, dlatego aktywność musi być właściwie dobrana.

– Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać “tętna maksymalnego”. Najprostszy sposób obliczenia go to wartość 220 pomniejszona o wiek, przy czym jest to wartość szacunkowa i może być obarczona błędem. Jeśli podczas ćwiczeń nasze tętno przekracza wartości tętna maksymalnego, nie wpłynie to na zwiększenie wydolności, tylko doprowadzi do nadwyrężenia naszego organizmu – wyjaśnia Suska.