Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca: znamy przyczynę. Jest na to sposób
Niemieccy naukowcy prawdopodobnie odkryli przyczynę powstawania zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. Badacze twierdzą, że jest na to sposób i zakrzepy można leczyć bez narażania zdrowia i życia pacjentów.

Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Greifswaldzie zbadało prawdopodobną przyczynę powstawania zakrzepów krwi po szczepieniu przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca.
Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca: przyczyna
Zdaniem naukowców podstawowym problemem może być reakcja autoimmunologiczna.
Według Andreasa Greinachera on i jego zespół znaleźli we krwi osób dotkniętych chorobą specjalne przeciwciała skierowane przeciwko płytkom krwi w organizmie. Komórki te odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi. Przeciwciała aktywują płytki krwi: zlepiają się ze sobą, jak zwykle zamykają ranę, tworząc w ten sposób skrzepy krwi. Podstawowym problemem jest zatem reakcja autoimmunologiczna.
W Niemczech krótko po szczepieniu preparatem AstraZeneca zgłoszono 13 przypadków zakrzepicy żył zatokowych, z których wszystkie wiązały się z brakiem płytek krwi, czyli tak zwaną małopłytkowością. Około 1,6 miliona osób w Niemczech zostało zaszczepionych szczepionką AstraZeneca.
Problemy, które pojawiły się wkrótce po szczepieniu, według opisu Greinachera, są podobne do znanego od dawna powikłania po podaniu innego środka, małopłytkowości wywołanej heparyną, w skrócie HIT. Tam również przeciwciała aktywują płytki krwi, doprowadzając do powstania skrzepów. W obu przypadkach objawy pojawiają się w ciągu 5 do 14 dni po podaniu preparatu.
Dlatego Greinacher podkreślił, że objawy grypopodobne, które często pojawiają się dzień po szczepieniu, nie są sygnałem ostrzegawczym, że rozwija się zakrzep krwi. Ale każdy, kto około pięciu dni po szczepieniu odczuwa na przykład silny ból głowy, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.
ZOBACZ: 8 niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zakrzepicy
Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca: leczenie
Badacze uważają, że zakrzepicę można zatrzymać wysokimi dawkami immunoglobulin.
Towarzystwo Badań nad Zakrzepicą i Hemostazą opublikowało już zalecenia dla lekarzy oparte na odkryciach z Greifswaldu. Zakłada, że tworzenie się skrzepów u osób z zakrzepicą żył zatokowych i małopłytkowością można zatrzymać, podając wysokie dawki dożylnych immunoglobulin. Andreas Greinacher nie potrafił jednak odpowiedzieć na pytanie, jak niezawodnie ta terapia pomaga osobom dotkniętym chorobą.
Źródło: PAP