Obserwuj w Google News

Zaburzenia krążenia – po czym można poznać problemy z układem krążenia?

3 min. czytania
Aktualizacja 28.10.2020
16.09.2020 10:55
Zareaguj Reakcja

Zaburzenia krążenia krwi mogą przyczynić się do wielu problemów ze zdrowiem. Jak rozpoznać, że mamy problemy z krążeniem? Jakie objawy mogą o tym świadczyć? Czy tę chorobę widać na twarzy?

Zaburzenia krążenia - jak rozpoznać?
fot. Shutterstock

Nieprawidłowe działanie układu krążenia odbija się na zdrowiu. Krążąca w organizmie krew ma bardzo ważne zadania do wypełnienia, m.in. tętnicami do najdalszych komórek w organizmie dostarcza tlen oraz ważne dla życia substancje odżywcze (cukry, białka, tłuszcze). Natomiast w drodze powrotnej odtransportowuje dwutlenek węgla do płuc, który wydalany jest wraz z wydechem, a inne produkty przemiany materii (np. mocznik i kwasy moczowe) do nerek i jelit. Jeśli układ krążenia nie działa prawidłowo, cierpi na tym cały organizm.

Zaburzenia krążenia – jakie objawy o tym świadczą?

O zaburzeniu krążenia może świadczyć wiele dolegliwości, te najczęstsze to:

Niskie ciśnienie krwi – fizyczne objawy

Osoby cierpiące na niskie ciśnienie tętnicze krwi (hipotonia) mogą mieć mroczki przed oczami, gdy nagle wstają (niektórzy mówią, że robi im się ciemno przed oczami), mogą też u nich pojawić się omdlenia. Osoby z niskim ciśnieniem krwi skarżą się też na zawroty głowy, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu. Na twarzy osoby cierpiącej na hipotonię mogą pojawić się lekko fioletowe przebarwienia, głównie w okolicach oczu, a także ust.

Wysokie ciśnienie krwi – fizyczne objawy

Niestety nadciśnienie tętnicze (hipertonia) przez bardzo długi okres może nie dawać żadnych niepokojących objawów, dlatego chorobę tę nazwa się "cichym zabójcą". Doprowadza ona do wyniszczenia organizmu, a objawy pojawiają się, gdy choroba jest zaawansowana (dochodzi do chorób wtórnych, np. chorób serca, nerek czy pogorszenia wzroku). Jednak są pewne symptomy, które powinny nas zmusić do wykonaniu pomiaru ciśnienia tętniczego. Są to: pulsujący ból głowy, zawroty głowy, krwawienie z nosa, uczucie przemęczenia. Bardzo wysokie ciśnienie tętnicze może objawiać się: dusznością, mdłościami, a nawet zaburzeniem widzenia. Na twarzy osób z nadciśnieniem tętniczym mogą pojawiać się zaczerwienienia (głównie w okolicach policzków), a także widoczna na skroni tętnica.

Anemia – objawy fizyczne

Anemia objawia się podobnie jak niskie ciśnienie krwi, a więc podczas nagłego wstawania może zrobić się choremu ciemno przed oczami, może mieć zawroty głowy, omdlenia. Choroba ta może objawiać się też bólem języka, pęknięciami w kącikach ust oraz bladością błon śluzowych. Chorobie tej towarzyszy czasem niskie ciśnienie krwi (stąd podobieństwo objawów). Anemia może prowadzić do ogólnego zmęczenia, osłabienia organizmu.

Zaburzenia krążenia – diagnoza

Jeśli zauważyliście u siebie podobne objawy, koniecznie umówcie się na wizytę do internisty lub kardiologa. Nie wolno diagnozować się na własną rękę, a już absolutnie brać leków na własną rękę. Lekarz na podstawie wywiadu, badań (m.in. morfologii krwi) postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Oczywiście możesz się do tej wizyty przygotować, np. regularnie mierzyć ciśnienie krwi (najlepiej dwa razy dziennie, o tej samej porze, aby wyniki były porównywalne). Wyniki takiego badania warto notować i pokazać lekarzowi podczas wizyty.

To pomaga przy zaburzeniach krążenia

W leczeniu zaburzeń krążenia (a także w zapobieganiu temu schorzeniu) bardzo ważną rolę odgrywa ruch, bo pobudza krążenie krwi. Najlepiej zaraz po przebudzeniu usiąść na łóżku i wykonać serię głębokich wdechów i wydechów, potem wykonać kilka prostych ćwiczeń przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu, jeśli mamy taką możliwość. W utrzymaniu dobrej kondycji pomogą również: naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Poleca się również regularną aktywność na świeżym powietrzu, np. nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu – przynajmniej 2 litry dziennie (najlepiej pić małymi łyczkami, często).

Zioła dobre przy zaburzeniach krążenia

Przy słabym krążeniu lub niskim krążeniu zaleca się kąpiele w letniej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem olejku z rozmarynu. Krążenie krwi pobudzają również napary z niektórych ziół, m.in. z mniszka lekarskiego, żeń-szenia. Natomiast przy wysokim ciśnieniu tętniczym poleca się m.in. napar z czermienia błotnego, głogu. Ciśnienie krwi obniżają również olejki lawendowy lub z kwiatu ylang-ylang – można je dodać do kąpieli.

Źródło: Vistara H. Haiduk, "Diagnozowanie chorób z twarzy", Wydawnictwo RM

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.