,

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego. Nie wolno ich przegapić

10.12.2021
Aktualizacja: 16.12.2021 08:34

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczną chorobą. Może prowadzić nawet do śmierci. Dowiedz się, jak rozpoznać, że ciśnienie jest zbyt wysokie.

Objawy nadciśnienia tętniczego
fot. Shutterstock

Nadciśnienie tętnicze jest tak powszechne, że często zapominamy jak poważna jest to choroba. W Polsce – jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia (dane z 2019 r.) – na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 10 mln osób, z czego aż 20 proc. o tym nie wie. Choroba ta uważana jest za jeden z głównych czynników śmierci i niepełnosprawności na całym świecie.

Nadciśnienie tętnicze nieleczone lub źle leczone może prowadzić do innych niebezpiecznych chorób, takich jak: choroba niedokrwienna serca, udar niedokrwienny, udar krwotoczny, niewydolność serca, choroby naczyń obwodowych, zaburzenia czynności nerek, a także zaburzenia widzenia.

Jakie objawy mogą sugerować nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów lub objawy mogą być niespecyficzne i sugerować inne choroby. To dlatego nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Są jednak objawy, które powinny nas skłonić , do wizyty lekarza i regularnego mierzenia ciśnienia tętniczego. Wśród wymienić trzeba:

Ostatnich siedem objawów (od bólu głowy) może świadczyć o przełomie ciśnieniowym (stan kliniczny, w którym dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, któremu mogą towarzyszyć zagrażające życiu powikłania narządowe).

Ważne!

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak najszybciej zmierz ciśnienie tętnicze i skonsultuj się z lekarzem internistą lub kardiologiem.

Nadciśnienie tętnicze – jakie parametry o tym świadczą?

Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie tętnicze to:

<130 i <85 mmHg, w tym optymalne to <120 i <80 mmHg

Natomiast o ciśnieniu podwyższonym lub nadciśnieniu mówimy, gdy pojawią się poniższe parametry:

  • Wysokie prawidłowe to 130-139 mmHg oraz 85-89 mmHg
  • Nadciśnienie łagodne (stopień 1) 140-159 mmHg oraz 90-99 mmHg
  • Nadciśnienie umiarkowane (stopień 2) 160-179 mmHg oraz 100-109 mmHg
  • Nadciśnienie ciężkie (stopień 3) > 180 mmHg oraz > 110 mmHg

Ważne!

Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy stwierdzi się ciśnienie tętnicze równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla wartości skurczowej i/lub 90 mm Hg dla wartości rozkurczowej. Każde podwyższone ciśnienie należy skonsultować z lekarzem. Nieleczone lub źle leczone nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Co może przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego?

Do czynników ryzyka pierwotnego nadciśnienia tętniczego zalicza się:

Natomiast do czynników ryzyka pojawienia wtórnego nadciśnienia tętniczego zalicza się m.in.: choroby nerek, hiperaldosteronizm pierwotny, guzy chromochłonne, bezdech senny, chorobę Cushinga, niektóre leki oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "NFZ o nadciśnieniu tętniczym", Warszawa, maj 2019/ podyplomie.pl

logo Tu się dzieje