Obserwuj w Google News

Te czynniki zwiększają ryzyko chorób serca. Nie przegap ich

3 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2021
09.11.2021 16:38
Zareaguj Reakcja

Jest wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca i układu krążenia. Sprawdź, czy któreś z nich występują u ciebie.

Co zwiększa ryzyko chorób serca?
fot. Shutterstock

Zapobieganie chorobom serca oraz układu krążenia i ich leczenie jest ważniejsze niż przeciwdziałanie jakimkolwiek innym chorobom – napisał dr Joel Kahn, kardiolog, autor książki "Zdrowe serce". Niestety – jego zdaniem – większość ludzi nie myśli o chorobach serca, zanim się one u nich rozwiną. Dużo częściej myślą o nowotworach, choć statystycznie zabijają one mniej ludzi niż choroby serca. Zawały, udary i inne choroby układu krążenia dziesiątkują ludzi, niezależnie od tego kim są i czym się zajmują. Większość tych osób umiera przedwcześnie, a najsmutniejsze jest to, że trzem czwartym tych śmierci można byłoby zapobiec i to nie dzięki metodom stricte medycznym. Wystarczyłoby tylko zmodyfikować swój styl życia.

Większość z nas już wie, że cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu we krwi powodują twardnienie, zwężenie i blokowanie naczyń krwionośnych, ale niewiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny tych chorób. Toksyny zawarte w pożywieniu, które drażnią wyściółkę naczyń krwionośnych, zanieczyszczone powietrze, niedobór snu, przewlekły stres, nieodpowiednia dieta – te czynniki wpływają na stan naszych komórek, a więc także na stan naszego serca.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko chorób serca i układu krążenia?

Dr Joel Kahn wskazuje w swojej książce kilkanaście czynników, które mogą przyczynić się do pojawienia się chorób serca. Należą do nich:

  1. Nieleczone lub źle kontrolowane choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu całkowitego.
  2. Nadwaga i otyłość.
  3. Palenie papierosów.
  4. Siedzący tryb życia.
  5. Brak aktywności fizycznej lub niewystarczająca ilość ruchu.
  6. Nadmiar cukru w diecie (np. picie słodzonych napojów).
  7. Przewlekły stres.
  8. Problemy ze snem (np. spanie mniej niż 6 godzin na dobę).
  9. Przypadki chorób układu krążenia w rodzinie.
  10. Brak kontaktów towarzyskich.
  11. Menopauza lub  choroby wymuszające usunięcie narządu rodnego.
  12. Zaburzenia flory bakteryjnej w układzie pokarmowym.
  13. Nieodpowiednia dieta, obfitująca w wysokoprzetworzone produkty.

Oczywiście tych czynników ryzyka może być znacznie więcej, ale te wydają się najważniejsze.

Jeśli przynajmniej dwa wymienione przez dr. Kahna czynniki dotyczą ciebie, warto, abyś wprowadził modyfikację w swoim stylu życia (np. zwiększył aktywność fizyczną, rzucił palenie papierosów, wykluczył ze swojej diety mięso oraz produkty zwierzęce lub radykalnie zmniejszył ich spożycie, a także zaczął leczyć choroby przewlekłe). To ważne, bo nawet jeśli teraz czujesz się dobrze, to nie znaczy, że za kilka lat może być tak samo.

Wczesne objawy chorób krążenia

Niestety choroby układu krążenia początkowo nie dają żadnych charakterystycznych objawów. Jednak warto wiedzieć, na co warto zwracać uwagę. Dr Joel Kahn podaje w swojej książce kilka przykładów, np. zaburzenia erekcji. Mogą być one wczesnym objawem chorób krążenia (blaszki miażdżycowe zwykle najpierw odkładają się w naczyniach prowadzących do penisa). Innym sygnałem może być przewlekłe zmęczenie, np. pod koniec treningu czy wykonania jakiejś czynności. Takie objawy, zwłaszcza u kobiet, mogą świadczyć o problemach z sercem czy z tarczycą. Innymi przykładami podawanymi przez dr. Kahna są na przykład...  łysienie na czubku głowy lub ukośna, głęboka zmarszczka ma małżowinie usznej, obrzęki, bladość skóry, omdlenia, chrapanie czy bezdech senny. Objawy te mogą sugerować problemy z sercem.

Ważne!

Jeśli masz skrócony oddech czy czujesz ucisk w klatce piersiowej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. To są oznaki choroby krążenia wychodzącej z fazy ukrytej.

Źródło: "Zdrowe serce. Skuteczne terapie medycyny tradycyjnej i alternatywnej", Joel K. Kahn, Wydawnictwo Galaktyka 2016