Obserwuj w Google News

Normy ciśnienia tętniczego bardziej restrykcyjne. Jakie jest prawidłowe?

3 min. czytania
Aktualizacja 06.10.2022
27.09.2022 11:01
Zareaguj Reakcja

Ciśnienie warto sobie mierzyć przy każdej możliwej okazji – zalecają kardiolodzy. To dlatego, że nadciśnienie tętnicze nie boli, a jest przyczyną bardzo ciężkich powikłań i schorzeń układu krążenia. Normy prawidłowego ciśnienia tętniczego zaostrzono – to już wcale nie 140/90 mm Hg. Czy wiesz, jaki wynik jest obecnie uznawany za prawidłowy?

Nowe normy prawidłowego ciśnienia krwi
fot. Schutterstock

W Polsce na nadciśnienie tętnicze może chorować nawet 12 milionów osób – ostrzegają eksperci, choć zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 r. zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze krwi miało prawie 10 mln Polaków (aż 31,5 proc. naszej populacji). Skąd taka różnica? Jak przekonuje kardiolog prof. Artur Mamcarz, z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Polacy nie mają zwyczaju mierzenia sobie ciśnienia i nie zdają sobie sprawy, że jest ono za wysokie. Tymczasem nadciśnienie nie boli, a pierwszym jego objawem może być… udar mózgu lub zawał serca. Dlatego profesor zachęca do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi.

Jak często mierzyć sobie ciśnienie krwi?

Z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” przeprowadzonego na wiosnę tego roku wynika, że w naszym kraju zbyt rzadko wykonujemy badania profilaktyczne dotyczące układu krążenia. Okazuje się, że co czwarta badana przyznała, że w ciągu ostatniego roku nie wykonała ani razu takich badań, jak pomiar ciśnienia, EKG czy oznaczenie stężenia cholesterolu we krwi. Tymczasem nawet u osób, które czują się zdrowe, są one kluczowe, by skutecznie wykryć ewentualne nadchodzące problemy kardiologiczne.

– To niepokojące dane – uważa prof. Mamcarz. – Pomiar ciśnienia tętniczego raz w roku to absolutne minimum – wyjaśnia. – Ale najlepiej sprawdzać je przy każdej możliwej okazji, nie tylko podczas wizyty lekarskiej, ale także w aptece czy podczas festynów i akcji edukacyjnych.

Profesor podkreśla, że każdy powinien mieć w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Tylko regularne pomiary pozwalają wychwycić nadciśnienie w momencie, gdy można je skutecznie leczyć i gdy nie wystąpiły jeszcze ciężkie powikłania tej choroby.

Jakie są obecnie prawidłowe parametry ciśnienia tętniczego?

Podczas tegorocznej inauguracji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla serca”, która tym razem jest poświęcona nadciśnieniu tętniczemu, a którą patronatem objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, podkreślono, że parametry ciśnienia tętniczego stają się coraz bardziej restrykcyjne.

Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prof. Aleksander Prejbisz wyjaśnił, jakie parametry ciśnienie tętniczego są obecnie uznawane za prawidłowe, bo nie wystarczy już mieć ciśnienia na poziomie 140/90 mm Hg. Najnowsze normy ciśnienia to:

  • 120-129/70-79 mmHg u osób do 65. roku życia
  • 130-139/70-79 mmHg u seniorów powyżej 65 lat
  • 130-149/70-79 mmHg u osób w wieku co najmniej 80 lat.

Jak leczy się nadciśnienie tętnicze?

Specjaliści zapewniają, że leczenie nadciśnienia jest zwykle bardzo skuteczne. Konieczna jest jednak przede wszystkim zmiana stylu życia, a jeśli to nie wystarczy – także zażywanie leków. Farmakoterapia połączona ze zmianą diety i zwiększeniem aktywności fizycznej dają dobre rezultaty. Obniżenie ciśnienia tętniczego o 5 mmHg, aż o 13 proc. zmniejsza ryzyko udaru mózgu i niewydolności serca, o 10 proc. – zawału serca oraz o 8 proc. – choroby niedokrwiennej serca. Jest więc o co walczyć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Dziennik.pl / Raport „Profilaktyka zdrowia kobiet” (Gedeon Richter Polska)