Obserwuj w Google News

Papierosy a zawał serca. Palacze mają większe ryzyko zgonu po zawale

1 min. czytania
05.04.2022 12:07
Zareaguj Reakcja

Palisz papierosy? Z najnowszego badania wynika, że możesz mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca. Naukowcy wykazali, że palacze są w grupie ryzyka zgonu z powodu zawału serca. W ich przypadku ryzyko śmierci jest większe, niż u osób niepalących. Ma na to wpływ poziom jednego białka.

Palacze
fot. Shutterstock

Osoby palące papierosy mogą mieć mniejsze szanse na przeżycie zawału serca, niż niepalący – wynika z niewielkiego badania naukowców z Jordanii. Badacze przeanalizowali próbki krwi pobrane od 40 osób (29 mężczyzn i 11 kobiet), pobrane po jednej i po czterech godzinach, a następnie po dobie, dwóch dobach i czterech dobach od wystąpienia zawału serca.

Palisz? Możesz nie przeżyć zawału serca

Okazało się, że osoby palące papierosy miały większe ryzyko zgonu po zawale, niż pacjenci niepalący. Nie odnotowano natomiast podobnych różnic, jeśli chodzi o osoby z nadciśnieniem tętniczym i bez tej dolegliwości.

Badacze stwierdzili też znacznie niższy poziom białka o nazwie alfa1-antytrypsyna (AAT) w wątrobie palaczy. To białko osocza krwi, które należy do najsilniejszych krążących inhibitorów enzymów proteolitycznych, w tym elastazy. Blokując elastazę, alfa1-antytrypsyna zapewnia ochronę tkanek serca podczas zawału.

Zdaniem autorów badania utrzymywanie się prawidłowego poziomu alfa1-antytrypsyny w trakcie zawału serca u osób palących mogłoby poprawić ich szansę na przeżycie.

Wyniki badania zaprezentowano na spotkaniu Experimental Biology 2022 w Filadelfii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/jjj/ zan/, physiology.org