Obserwuj w Google News

8 niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zakrzepicy

3 min. czytania
Aktualizacja 11.10.2022
23.10.2019 08:20
Zareaguj Reakcja

Zakrzepica to bardzo poważna choroba, która może poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu chorego. Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o toczącym się w organizmie procesie zakrzepowym. 

Objawy zakrzepicy - 8 niepokojących sygnałów
fot. Shutterstock

Krzepnięcie krwi jest naturalną częścią gojenia ran. W przypadku skaleczenia – skrzep tamuje krwawienie w uszkodzonym miejscu. Niestety czasem proces zakrzepowy (zakrzepica) toczy się w tętnicy lub żyle i zakrzep (skrzep krwi) przyklejony do ściany naczynia może prowadzić do wielu problemów, np. może zaburzać ukrwienie narządów wewnętrznych, zaburzać przepływ krwi do serca i z serca lub prowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia. Gdy proces zakrzepowy toczy się w tętnicy lub żyle, okoliczne tkanki mogą być niedotlenione i nieodżywione, co może prowadzić do stanów zagrażających życiu, np. ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, ostrego zespołu wieńcowego czy udaru niedokrwiennego.

Jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy?

  • Ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, krótki oddech – te objawy mogą świadczyć o zakrzepie w płucach ( zatorowość płucna) lub o skrzepie w sercu (ostry zespół wieńcowy). W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.
  • Zmiana koloru kończyny i jej obrzęk – te objawy mogą świadczyć o zakrzepicy żył głębokich. W przypadku tej dolegliwości skóra może być zaczerwieniona i rozpalona, obrzęknięta. Może pojawić się ból kończyny. Wszystko to z powodu zmniejszenia, upośledzenia przepływu krwi w żyle. Czasami skóra na kończynie (na ręce lub nodze) może być blada, szaro-niebieska – to wynik dużego zastoju krwi w żyłach głębokich. Mogą się wtedy uwidocznić żyły powierzchowne.
  • Utrata czucia w nogach lub rękach – jeśli drętwieją Ci kończyny, to znak, że należy skontaktować się z lekarzem. Te objawy również mogą świadczyć o zakrzepie i upośledzonym przez niego krążeniu.
  • Problemy z widzeniem – niewiele osób kojarzy ten objaw z zakrzepicą. Jednak może mieć on wiele wspólnego z nią. Zaburzenia widzenia mogą być efektem problemów z przepływem krwi i niedotlenieniem tkanek. Jeśli masz rozmazany obraz, skonsultuj się z lekarzem. To może świadczyć o tym, że w twoim oku znajduje się skrzep.
  • Silne bóle i skurcze brzucha – mogą być efektem zakrzepu w żyłach odprowadzających krew z jelit. Taki skrzep może zablokować naczynie, bo w konsekwencji prowadzi do pojawienia się tego typu objawów.
  • Atak paniki – ten objaw rzadko kojarzony jest z zakrzepicą, choć jego pojawienie się może świadczyć właśnie o tej chorobie. To uczucie może pojawić się, gdy skrzep w płucach zmniejsza przepływ tlenu i krwi w ciele.
  • Ból nieznanego pochodzenia – może pojawić się w różnych częściach ciała, ale najczęściej pojawia się w klatce piersiowej, rękach i nogach. Chorzy, którzy go doświadczyli, opisywali go jako silny, tępy ból w jednej lub kilku częściach ciała.
  • Powiększenie obwodu brzucha ( wodobrzusze), nudności, powiększenie wątroby – te objawy mogą występować również z bólem brzucha i świadczyć o zakrzepicy żył wątrobowych.

Jeśli któreś z tych objawów pojawiły się u Ciebie, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Te objawy mogą sugerować, że zakrzepica jest już mocno zaawansowana i stanowi zagrożenie dla twojego zdrowia, a nawet życia.

Pamiętaj!

Zakrzepica może wywołać wstrząs lub nagłe zatrzymanie krążenia i oddychania.

Źródło: healthylivingmagazin.com

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.