Obserwuj w Google News

Małżeństwo działa dobrze na serce

3 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
21.06.2018 12:14
Zareaguj Reakcja

Serce nie sługa, ale jak się zakochasz, to lepiej wejdź w związek małżeński! Wyniki badań, w których wzięło udział ponad 2 mln ludzi na całym świecie, potwierdzają, że małżeństwo może mieć pozytywny wpływ na pracę mięśnia sercowego. Okazuje się, że osoby samotne, rozwiedzione lub owdowiałe są zdecydowanie bardziej narażone na choroby serca i udary.

Małżeństwo działa dobrze na serce, zalety małżeństwa, jaki wpływ na zdrowie ma małżeństwo?
fot. Shutterstock

Jaki wpływ na serce ma nasz... stan cywilny?

Miłość działa na ludzki organizm jak lek – zwłaszcza na nasze serce. Kolejny raz potwierdza się, że zdrowiej iść przez życie w parze niż w pojedynkę. Międzynarodowy zespół naukowców postanowił sprawdzić, jaki związek z chorobami serca (stanowiącymi jedną z głównych przyczyn zgonów wśród ludzi na całym świecie) ma ich stan cywilny.

Powszechnie uważa się, że około 80 proc. problemów z układem sercowo-naczyniowym ma związek z takimi czynnikami jak palenie tytoniu, wysoki poziom „złego”cholesterolu, a także z cukrzycą czy nadciśnieniem. Pozostałe 20 proc. można wiązać m.in. z naszym stylem życia, dlatego badacze zdecydowali się na to, by dokładnie przeanalizować, jak na serce wpływa taki czynnik jak małżeństwo i posiadanie stałego partnera lub partnerki.

Wyniki zbiorczej analizy 34 badań przeprowadzonych w tym zakresie pod kierunkiem Chun Wai Wong z University of Keele i Royal Stoke Hospital w Stoke-on-Trent w Wielkiej Brytanii, opublikowano na łamach prestiżowego „ BMJ Heart”. Wzięło w nich udział w sumie 2 mln osób w wieku od 42 do 77 lat z całego świata. Co udało się dzięki nim udowodnić?

Zobacz także

Małżeństwo chroni przed chorobami serca i udarami

Naukowcy wykazali, że ludzie, którzy nigdy się nie pobrali albo byli rozwiedzeni lub zdążyli owdowieć, byli średnio o

bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe niż pozostali uczestnicy. Stwierdzono w ich przypadku o

większe ryzyko choroby wieńcowej i aż

ryzyko zgonu z tego powodu. Byli też o

bardziej narażeni na śmiertelny udar mózgu.

Sam rozwód – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn – sprawia, że ryzyko chorób serca wzrasta o

Z kolei wdowy lub wdowcy mają o

większe ryzyko udaru.

Osoby, które nigdy nikogo nie poślubiły, były z kolei aż o

bardziej narażone na to, że zawał serca okaże się dla nich śmiertelny. Nie zaobserwowano jednak, by brak stałego partnera wpływał na statystyczne szanse przeżycia po udarze.

Zobacz także

Serce nie lubi samotności – działa sprawniej, jeśli żyjemy w parze

Naukowcy podkreślają, że dotąd nie przeprowadzono równie kompleksowych badań – zwłaszcza jeśli chodzi o zróżnicowanie etniczne i wiek uczestników. Badacze przyznają jednak, że nie uwzględniali związków partnerskich lub małżeństw osób tej samej płci, a także jakości samego związku małżeńskiego czy poczucia szczęścia i skali zadowolenia z tego powodu.

Sam fakt, że dzielimy z kimś życie – bez względu na to, czy jesteśmy w formalnym lub nieformalnym związku – może mieć zdaniem ekspertów korzystny wpływ na nasze serce. Dlaczego?

Świadomość tego, że mamy stałego partnera lub partnerkę, sprawia, że większość ludzi czuje się stabilniej i bezpieczniej – zarówno pod względem finansowym, jak i psychicznym. Ma to nie tylko wpływ na nasze ogólne samopoczucie, ale także przekłada się nawet na tak prozaiczne czynności jak zażywanie zalecanych nam leków i szybsze rozpoznawanie problemów zdrowotnych. Samemu czasem trudniej jest zauważyć, że coś nam dolega. We dwoje łatwiej jest się o siebie wzajemnie troszczyć (np. przypilnować, czy bierzemy przepisane nam przez lekarza preparaty) i podejmować różne ważne decyzje – również te, które są istotne dla naszego zdrowia.

Jak przekonuje kierujący badaniami Chun Wai Wong, kolejne badania powinny koncentrować się wokół tego, czy nasz stan cywilny może mieć wpływ na inne choroby. Warto też rozważyć, czy do czynników ryzyka chorób serca nie powinno się dołączyć takiej kwestii jak to, czy jesteśmy zamężni i żyjemy z kimś w parze.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: British Medical Journal Heart/MNT

______

zdrowie.radiozet.pl/π