Obserwuj w Google News

Ta grupa krwi zwiększa ryzyko chorób serca. Kto jest zagrożony?

4 min. czytania
Aktualizacja 24.01.2022
18.01.2022 11:21
Zareaguj Reakcja

Twoja grupa krwi może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na choroby serca, choć oczywiście nie jest to jedyny czynnik. Które grupy krwi mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca? Sprawdź, czy możesz być w grupie ryzyka.

Grupa krwi a ryzyko chorób serca
fot. Shutterstock
  1. Co to jest grupa krwi?
  2. Która grupa krwi niesie największe ryzyko chorób serca?
  3. Nie tylko grupa krwi zwiększa ryzyko chorób serca

Grupa krwi, a więc budowa czerwonych krwinek może być jednym z czynników ryzyka niektórych chorób, w tym serca. Grupy krwi zostały odkryte przez austriackiego lekarza Karla Landsteinera, który w 1901 roku zauważył, że na krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które powodują zjawisko aglutynacji, czyli zlepiania się ze sobą poszczególnych krwinek. Korzystając z tego odkrycia dwaj inni uczeni – Ludwik Hirszfeld i Emil von Dungern – stworzyli podstawy nauki o grupach krwi i wprowadzili oznaczenie ich symbolami A, B, AB i 0.

W Polsce najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ (32 proc.), 0 Rh+ (31 proc.) i B Rh+ (15 proc.). Pozostałe grupy (AB Rh+, 0 Rh–, A Rh–, B Rh–, AB Rh–) występują rzadko, ma je między 1 a 7 proc. Polaków.

Co to jest grupa krwi?

Podział na grupy krwi związany jest z występowaniem na krwinkach czerwonych charakterystycznych białek, które nazywa się antygenami grup krwi. Istnieje wiele swoistych antygenów przez co istnieje wiele układów grup krwi, ale najważniejszy jest układ grup głównych: A, B, 0. Obecność antygenu A lub B decyduje o przynależności do jednej z 4 podstawowych grup (A, B, AB, i 0). Posiadanie określonej grupy krwi jest dla człowieka cechą stalą i niezmienną przez całe życie.

Podstawowe grupy krwi to:

  • grupa 0 – brak antygenu na krwinkach
  • grupa A – ma na krwinkach antygen A
  • grupa B – ma na krwinkach antygen B
  • grupa AB – ma na krwinkach zarówno antygen A i B

– Przeciwciała grupy krwi znajdują się nie tylko na krwinkach czerwonych, ale również na powierzchni komórek wielu narządów. Dla nas ważne jest to, że są one również na powierzchni komórek, które stanowią ścianę naczyń krwionośnych – mówi dla „Eat this, not that!” dr Sheldon Zablow, psychiatra żywieniowy. – Przeciwciała to specjalne „lepkie” białka, które czekają we krwi i na powierzchni komórek, aby wychwycić i zabić wszelkie niekorzystne dla organizmu substancje, takie jak wirusy, bakterie i pasożyty.

Która grupa krwi niesie największe ryzyko chorób serca?

– Grupy krwi inne niż 0 (A, B i AB) zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca – twierdzi Jam Lim, genetyk i specjalista z CRI Genetics. – Naukowcy przypuszczają, że może to być spowodowane wyższym stężeniem czynników krzepnięcia krwi, które zwiększają ryzyko zakrzepicy.

– Czerwone krwinki A, B lub AB i naczynia krwionośne u osób z tymi grupami krwi są bardziej lepkie, więc krew przepływa przez nie wolniej – wyjaśnia dr Zablow. – Logicznie wynikałoby z tego, podobnie jak ze sporej liczby badań, że grupa AB daje największe ryzyko sercowo-naczyniowe, ponieważ na powierzchni krwinek i komórek znajduje się najwięcej przeciwciał. Z niższym ryzykiem wiązałyby się grupy A i B, a z najmniejszym grupa 0.

– Jedno z badań wykazało, że osoby z grupą krwi A lub B były o 51 proc. bardziej narażone na rozwój zakrzepów krwi w żyłach i o 47 proc. bardziej narażone na rozwój zakrzepów krwi w płucach niż te z grupą 0 – mówi dr Leann Poston, lekarka i edukatorka zdrowotna. – Grupa krwi A zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca o 6 proc., grupa B o 15 proc, a grupa AB o 23 proc. – mówi natomiast dr Hoang P. Nguyen, lekarz specjalizujący się w chorobach serca.

– Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na związek między grupą krwi inną niż typ 0 a zwiększonym ryzykiem chorób serca. Potencjalne wyjaśnienia to poziom czynnika von Willebranda we krwi, poziom cholesterolu lub ryzyko rozwoju zakrzepów krwi – ocenia dr Poston. – Czynnik von Willebranda jest składnikiem krwi zaangażowanym w proces krzepnięcia. Jego poziom wydaje się być nieco niższy u osób z grupą krwi 0.

Nie tylko grupa krwi zwiększa ryzyko chorób serca

– Wszystko, co zagęszcza krew (odwodnienie, przepisane leki, choroby autoimmunologiczne) może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, takich jak zawały serca, udary mózgu i zakrzepy krwi – ocenia dr Zablow. – Zwiększone ryzyko chorób serca to wynik predyspozycji, nie ma jednej bezpośredniej przyczyny tego typu chorób.

Oznacza to, że grupa krwi jest jednym z wielu istotnych czynników, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Należy do nich też otyłość, genetyka, dieta, spożycie witamin, aktywność fizyczna. Jak więc traktować informację o ryzyku chorób serca związanych z grupą krwi? Najlepiej jako dodatkowe ostrzeżenie, że być może warto wprowadzić w życie jakieś środki, które zmniejszyłyby ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Krwiodawcy.org / Eatthis.com