Obserwuj w Google News

Zegarek, który robi EKG serca – hit zza oceanu. Co jeszcze potrafi?

Monika Piorun
3 min. czytania
14.09.2018 15:18
Zareaguj Reakcja

Zmierzy rytm naszego serca i sprawdzi, czy nie grożą mu żadne zagrożenia. Przewidzi, czy grozi nam nagły upadek, a jeśli nie będziemy mogli wstać przez minutę, wyśle wiadomość do wskazanej osoby z prośbą o pomoc. Nowoczesny zegarek nie tylko mierzy czas. To „inteligentny strażnik naszego zdrowia” – tak o najnowszym wynalazku mówią jego twórcy, którzy chwalą się otrzymaniem akceptacji od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Apple Watch 4 EKG, zegarek z EKG, smartwatch, elektrokardiogram
fot. Apple Watch 4

Mierzy czas i... sprawdza, jak pracuje nasze serce

Apple Watch 4 – pierwszy zegarek z elektrokardiogramem – na razie będzie dostępny wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Smartwatch z funkcją pomiaru EKG dostał zezwolenie na dopuszczenie do obrotu od Food and Drug Administration. Dyrektor operacyjny firmy Apple, Jeff Williams, podczas oficjalnej konferencji prasowej pochwalił się, że nowe urządzenie oprócz EKG (polecanego osobom powyżej 22. roku życia) będzie stosowało specjalny algorytm do wykrywania migotania przedsionków oraz optyczny czujnik tętna.

Użytkownicy będą też mogli korzystać z opcji wykrywania upadków (dzięki akcelerometrowi i żyroskopowi) i będą na bieżąco informowani o każdym nieprawidłowym rytmie serca

Zbada serce, ostrzeże przed upadkiem i zmierzy natężenie UV

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Specjalny czujnik wbudowany w zegarek pozwoli na pobranie elektrokardiogramu, który może zostać automatycznie przesłany do naszego lekarza. Urządzenie też przewidzi, czy grozi nam upadek i wcześniej nas ostrzeże. Jeśli zaś np. podczas biegania doznamy kontuzji i nie będziemy się w stanie podnieść z ziemi co najmniej przez minutę, smartwatch wyśle powiadomienie pod wskazany przez nas numer (alarmowy lub do konkretnej osoby). 

Do ciekawych funkcji, które dotąd nie były dostępne w zegarkach, należy też pomiar natężenia promieni ultrafioletowych. Wcześniej takie dane można było uzyskać tylko dzięki korzystaniu ze stacji pogodowych. Gadżet będzie miał też wbudowany wysokościomierz barometryczny. Bateria w sprzęcie pozwoli na około 18 godzin pracy bez ładowania.

Zobacz także

Co o zegarku z EKG sądzą lekarze?

Pierwsi recenzenci nowego urządzenia są pod wrażeniem funkcji, które mogą pomóc pacjentom dbać o zdrowie. Dr Ian Del Conte, kardiolog z Miami, podkreśla jednak, że konsumenci powinni zachować ostrożność. Mimo że Apple Watch z EKG jest niesamowitym wynalazkiem, który może pozwolić nam uzyskać wiele cennych informacji, to jednak nadal warto pamiętać o tym, że

.

Chorzy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że pierwszeństwo mają regularne badania kontrolne, wykonywane pod okiem specjalistów. Inne metody sprawdzania pracy naszego serca mają tylko charakter dodatkowy, choć mogą być dla nas cenną wskazówką – zwłaszcza jeśli uzyskane przez nas wyniki będą nieprawidłowe. 

Kiedy Apple Watch 4 z funkcją EKG trafi do Polski? Niestety na razie nie podano tego do informacji publicznej. Wiadomo jedynie, że będzie go można dostać w Stanach Zjednoczonych od 28 września 2018 roku (w przedsprzedaży od 14 września), ale w innych krajach poza USA zegarek z elektrokardiogramem na razie nie będzie dostępny. Wersja 40 mm ma kosztować ok. 1899 zł, zaś 44 mm – 2099 zł.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: HealthcareITnews/ET/BaptistHealthSF
_____________

zdrowie.radiozet.pl/π