Oceń
Brytyjski "Mirror" opisuje historię młodej kobiety, która nieoczekiwanie otrzymała szokującą diagnozę. 21-letnia studentka Helaina Hilliard z Iowa w USA od pewnego czasu obserwowała na skórze ciemniejsze kropki. Kobieta myślała, że plamki to piegi i lekceważyła je. Nie czuła się źle, nie miała niepokojących objawów. Plamki jednak powiększały się i rozprzestrzeniały na coraz większe obszary skóry.
Studentka zgłosiła się do lekarza i za namową specjalisty wykonała badania krwi. Diagnoza wstrząsnęła młodą kobietą. Okazało się, że ciemne plamki były objawem nowotworu krwi - białaczki limfoblastycznej B-komórkowej.
21-latka przeszła cykl chemioterapii trwający 16 miesięcy, ale mimo fizycznego bólu twierdzi, że to doświadczenie było "otrzeźwiające".
- Jestem niezwykle wdzięczna za mój nowotwór – teraz doceniam rzeczy na zupełnie innym poziomie, ponieważ nie każdy przeżywa tę straszną chorobę – powiedziała młoda kobieta. - To brzmi jak szaleństwo, ale choroba nowotworowa uświadomiła mi, jak bardzo jestem błogosławiona i ile miłości mam w swoim życiu. Wciąż mam długą drogę do przebycia, zanim wrócę do tego, gdzie byłam wcześniej, jeśli chodzi o kondycję, ale jeśli mam zdolność, aby to zrobić, zrobię to. Nadal biorę chemię codziennie i co miesiąc w szpitalu, więc nadal mam wiele skutków ubocznych, ale codziennie widzę postępy w mojej podróży. To było bardzo satysfakcjonujące przeżycie - dodała.
Odważna studentka ma nadzieję, że jej historia zainspiruje innych do docenienia wartości życia i pozytywnego nastawienia.
Objawy białaczki mogą przypominać grypę
Ostra białaczka limfoblastyczna rozwija się bardzo szybko. Nieleczona może doprowadzić do śmierci chorego w ciągu kilku dni lub tygodni. U chorych z ostrą białaczką limfoblastyczną często występuje powiększenie węzłów chłonnych i bóle kostne.
Choroba może też wywoływać objawy wynikające z nieprawidłowej produkcji krwinek: niedokrwistość (osłabienie, zmniejszona tolerancja wysiłku, duszność, bladość powłok, przyspieszony rytm serca, bóle zamostkowe), małopłytkowości (krwawienia z dziąseł i nosa, wybroczyny na skórze), neutropenię (obniżenie odporności powodujące infekcje).
Podejrzenie ostrej białaczki limfoblastycznej wymaga przeprowadzenia morfologii krwi obwodowej, konieczne jest też badanie szpiku kostnego.
Oceń artykuł