,

Zauważyła dziwne plamki na skórze. "Piegi" były objawem nowotworu krwi

28.03.2023 20:20

Drobne plamki na skórze nie budziły niepokoju młodej kobiety. Studentka myślała, że to piegi. Tymczasem zmiany na skórze były objawem groźnego nowotworu. 

Objawy białaczki
fot. Shutterstock

Brytyjski "Mirror" opisuje historię młodej kobiety, która nieoczekiwanie otrzymała szokującą diagnozę. 21-letnia studentka Helaina Hilliard z Iowa w USA od pewnego czasu obserwowała na skórze ciemniejsze kropki. Kobieta myślała, że plamki to piegi i lekceważyła je. Nie czuła się źle, nie miała niepokojących objawów. Plamki jednak powiększały się i rozprzestrzeniały na coraz większe obszary skóry.

Studentka zgłosiła się do lekarza i za namową specjalisty wykonała badania krwi. Diagnoza wstrząsnęła młodą kobietą. Okazało się, że ciemne plamki były objawem nowotworu krwi - białaczki limfoblastycznej B-komórkowej. 

21-latka przeszła cykl chemioterapii trwający 16 miesięcy, ale mimo fizycznego bólu twierdzi, że to doświadczenie było "otrzeźwiające". 

- Jestem niezwykle wdzięczna za mój nowotwór – teraz doceniam rzeczy na zupełnie innym poziomie, ponieważ nie każdy przeżywa tę straszną chorobę – powiedziała młoda kobieta. - To brzmi jak szaleństwo, ale choroba nowotworowa uświadomiła mi, jak bardzo jestem błogosławiona i ile miłości mam w swoim życiu. Wciąż mam długą drogę do przebycia, zanim wrócę do tego, gdzie byłam wcześniej, jeśli chodzi o kondycję, ale jeśli mam zdolność, aby to zrobić, zrobię to. Nadal biorę chemię codziennie i co miesiąc w szpitalu, więc nadal mam wiele skutków ubocznych, ale codziennie widzę postępy w mojej podróży. To było bardzo satysfakcjonujące przeżycie - dodała.

Odważna studentka ma nadzieję, że jej historia zainspiruje innych do docenienia wartości życia i pozytywnego nastawienia.

Objawy białaczki mogą przypominać grypę

Ostra białaczka limfoblastyczna rozwija się bardzo szybko. Nieleczona może doprowadzić do śmierci chorego w ciągu kilku dni lub tygodni. U chorych z ostrą białaczką limfoblastyczną często występuje powiększenie węzłów chłonnych i bóle kostne.

Choroba może też wywoływać objawy wynikające z nieprawidłowej produkcji krwinek: niedokrwistość (osłabienie, zmniejszona tolerancja wysiłku, duszność, bladość powłok, przyspieszony rytm serca, bóle zamostkowe), małopłytkowości (krwawienia z dziąseł i nosa, wybroczyny na skórze), neutropenię (obniżenie odporności powodujące infekcje).

Podejrzenie ostrej białaczki limfoblastycznej wymaga przeprowadzenia morfologii krwi obwodowej, konieczne jest też badanie szpiku kostnego.