Mężczyzna miał infekcję ucha. Lekarze odkryli, że za kilka miesięcy umrze

26.01.2023
Aktualizacja: 26.01.2023 09:50

Dave Whitford, 49-letni mężczyzna z Wielkiej Brytanii zgłosił się do szpitala z powodu dolegliwości związanych z infekcją ucha. Nie spodziewał się, że przyczyna bólu była zupełnie inna.  Lekarze postawili śmiertelną diagnozę.

Mężczyznę bolało ucho. Okazało się, że to guz mózgu
fot. Shutterstock
 1. “Byłem zdruzgotany”
 2. Rak mózgu. Najważniejsze, alarmujące objawy

Brytyjski “Independent” opisuje historię 49-letniego Brytyjczyka, który uskarżał się na nieprzyjemne dolegliwości po ukąszeniu owada. Gdy pojawiły się wymioty i zawroty głowy, Dave Whitford zaczął szukać pomocy w szpitalu. Na początku lekarze zdiagnozowali infekcję ucha. Jednak pacjent, mimo wdrożonego leczenia, cały czas czuł się źle. Uskarżał się też na problemy z utrzymaniem równowagi. Po kilkudniowej obserwacji przeprowadzono dodatkowe badania, które ujawniły niewielką narośl w mózgu. Mężczyzna pozostawał pod opieką lekarzy.

“Byłem zdruzgotany”

Whitford przed diagnozą pracował jako kierowca autobusu. Gdy w badaniach wykryto narośl w mózgu, natychmiast stracił prawo jazdy i możliwość pracy w zawodzie. W ostatnich latach pracował dorywczo, ale objawy zaczęły być na tyle silne, że mężczyzna musiał stracił możliwość zarobku. Powiększająca się zmiana zaczęła utrudniać normalne funkcjonowanie, dlatego lekarze postanowili ją usunąć. Niestety, wtedy okazało się, że jest to guz czwartego stopnia, co oznacza, że jest nieuleczalny, a mężczyźnie zostało maksymalnie 18 miesięcy życia. Pacjent żyje w strachu i niepewności, bo tak naprawdę nie wie, czy umrze za rok czy za miesiąc. Większość czasu spędza w szpitalu. Popadł też w długi.

– Kiedy się o tym dowiedziałem, płakałem. Byłem zdruzgotany – mówi.

Zmiany nowotworowe zajęły spory obszar mózgu: ich usunięcie spowodowało, że mężczyzna cały czas jest zmęczony i ma poważne problemy z pamięcią.

Rak mózgu. Najważniejsze, alarmujące objawy

Rak mózgu, nazywany potocznie guzem mózgu, to zmiana nowotworowa rozwijająca się w obrębie tkanek mózgu. Objawy raka mózgu mogą być różne, to zależy od umiejscowienia i wielkości guza. Dolegliwości są związane z podwyższeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego i obejmują najczęściej:

 • przewlekły ból głowy (który jest coraz silniejszy)
 • senność
 • zaburzenia świadomości
 • znaczne obniżenie sprawności intelektualnej
 • zawroty głowy
 • upośledzenie pamięci
 • zaburzenia równowagi, omdlenia
 • mdłości
 • problemy ze wzrokiem

Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza.