Obserwuj w Google News

Sucha skóra i łamliwe włosy objawem raka. "Zawsze słuchaj swojego ciała"

2 min. czytania
24.11.2022 20:34
Zareaguj Reakcja

Nadmierna suchość skóry, łamliwe włosy i mgła mózgowa były objawem raka tarczycy. Młoda kobieta ostrzega przed bagatelizowaniem objawów i mówi "zawsze słuchaj swojego ciała". Dowiedz się, jakie są znaki ostrzegawcze raka tarczycy.

Sucha skóra objawem raka
fot. Shutterstock

Brytyjski "The Mirror" opisuje historię kobiety, która dowiedziała się o raku, choć podejrzewała u siebie stres i przemęczenie. Christina McKnightod przez kilka miesięcy skarżyła się na suchą skórę i łamliwe włosy. Towarzyszyło temu zmęczenie i mgła mózgowa. Kobieta uważała, że to objawy przewlekłego stresu związanego z pracą. Gdy objawy zaczęły się nasilać, mąż namówił kobietę na wizytę u lekarza.

- Po prostu zaczęłam czuć się bardzo zmęczona i miałam mnóstwo mgły mózgowej, ale myślałam, że to tylko z powodu mojego awansu. Moje włosy stały się dziwnie łamliwe, a moja skóra sucha. Ciągle to wszystko zbywałam, mój mąż wiedział, że coś jest nie tak i kazał mi umówić się na wizytę u lekarza – którą dwukrotnie odwoływałam, bo miałam za dużo na głowie - przyznała kobieta.

Po pewnym czasie kobieta zgłosiła się do lekarza i opowiedziała o swoich objawach. Specjalista nie zlekceważył symptomów i uznał, że należy przeprowadzić wnikliwe badania. Zbadał szyję kobiety i wykrył guzek. Po przeprowadzeniu USG i biopsji postawiono diagnozę - rak tarczycy.

W listopadzie 2014 roku kobieta przeszła tyroidektomię, czyli zabieg usunięcia tarczycy, a następnie zabieg ablacji radioaktywnym jodem w celu usunięcia wszelkich pozostałości gruczołów tarczowych. Potem pacjentka rozpoczęła leczenie zastępcze hormonami tarczycy.

Choć jest wolna od raka, stara się szerzyć świadomość na temat tego nowotworu. Dzieli się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych i regularnie wzywa 102 tys. obserwatorów na TikToku, aby zwracali uwagę na wszelkie znaki ostrzegawcze. "Zawsze słuchaj swojego ciała" - apeluje.

Objawy raka tarczycy. Na to musisz zwrócić uwagę

Objawy raka tarczycy są niecharakterystyczne i zazwyczaj trudno je odróżnić od innych chorób tarczycy. Nowotwór we wczesnym stadium nie daje zazwyczaj żadnych objawów. To wzrost guza powoduje zazwyczaj występowanie niepokojących objawów. Rak i jego objawy przeważnie nie są charakterystyczne, choć nowotwór rozwija się często na podłożu wcześniejszego wola.

Do wczesnych objawów raka tarczycy, zalicza się:

  • wyczuwalny guzek tarczycy;
  • powiększanie się węzłów chłonnych;
  • powiększenie obwodu szyi, zwłaszcza szybko narastające;
  • szybki wzrost długoletniego wola.

Chorobom tarczycy towarzyszą dolegliwości skórne. Skóra jest przesuszona, często wygląda blado, jest zimna. Cechą charakterystyczną są także liczne pęknięcia skóry, zadrapania, a nawet rany, które cechują się trudnościami w gojeniu. Taki wygląd skóry jest efektem wolniejszego tempa przemiany materii. 

W miarę postępu choroby mogą pojawić się objawy związane z naciekaniem sąsiadujących tkanek i objawy przerzutów:

  • ból szyi;
  • problemy z przełykaniem;
  • duszności;
  • przewlekła chrypka;
  • bóle kości i złamania patologiczne przy przerzutach do kości.
  • uporczywa biegunka (u chorych z rakiem rdzeniastym).