Spuchła jej noga. Okazało się, że to objaw bardzo groźnej choroby

11.03.2023
Aktualizacja: 11.03.2023 10:00

O wielkim szczęściu może mówić pewna 47-letnia kobieta, która trafiła do szpitala z powodu opuchlizny jednej nogi. Okazało się, że cierpiała na bardzo poważną chorobę. Teraz przestrzega innych, by nie lekceważyli niepokojących objawów. 

Obrzęk nogi
fot. Shutterstock

47-letnie kobieta była bardzo aktywna fizycznie. Biegała, jeździła na rowerze. Cieszyła się dobrym zdrowiem. Jednak przed swoimi kolejnymi urodzinami zaczęło się z nią dziać coś niepokojącego. Odczuwała duszność, miała problemy z wchodzeniem po schodach, nie mogła uprawiać sportu. Początkowo lekarze myśleli, że to z powodu alergii lub astmy wysiłkowej. Ale zmienili zdanie, gdy pojawił się kolejny bardzo niepokojący objawy – opuchlizna na jednej nodze (powiększyła się ona dwukrotnie).

Szczegółowe badania wykazały, że przyczyną problemów zdrowotnych kobiety jest... zatorowość płucna. Bardzo niebezpieczny stan, który jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowany i leczony, może być śmiertelny.

Zatorowość płucna – co to za choroba?

Zatorowość płucna polega na zamknięciu lub zwężeniu tętnicy płucnej, lub części jej rozgałęzień przez skrzepliny. Zatorowość płucna jest najczęściej spowodowana przemieszczeniem się do krążenia płucnego skrzeplin powstałych w żyłach głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej. Tak było też w przypadku 47-latki.

– Gdy dotarłam do szpitala, dowiedziałam się, że mam zatorowość płucną, która jest powikłaniem zakrzepicy żył głębokich – powiedziała 47-letnia kobieta i dodała: – Podczas badania USG okazało się, że mam mnóstwo skrzepów w żyle, które blokują swobodny przepływ krwi. Cześć z nich była już w płucach. Pulmonolog powiedział wręcz, że mam płuca obsypane skrzepami krwi.

Kobieta przeszła w szpitalu trombektomię mechaniczną – zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu skrzepów krwi, stale musi też przyjmować leki. Postanowiła też podzielić się swoją historię, by ostrzec innych przed tą chorobą. Jej historia została opisna na stronach Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

– Dzielę się moją historią, ponieważ zlekceważyłam znaki ostrzegawcze swojej choroby, co mogło się dla mnie skończyć tragicznie – mówiła w rozmowie z pracownikami CDC i dodała: – Moja rada dla innych jest taka: bądź świadomy swojego ciała. Jeśli wystąpią objawy, takie jak niewyjaśniona duszność, należy potraktować to poważnie i natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Objawy zatorowości płucnej

O zatorowości płucnej mogą świadczyć:

U około 30 proc. chorych występują również objawy zakrzepicy żył głębokich, czyli obrzęk, zaczerwienienie i ból nogi (przeważnie po jednej stronie). Żyła na kończynie wydaje się opuchnięta, twarda, a nawet bolesna podczas dotyku.

Ważne!

Jeśli masz opisane powyżej objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. W przypadku problemów z oddychaniem zadzwoń po karetkę pogotowia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło:

  • "Real Stories from People Who Have Experienced Blood Clots – Mary Campise", Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC)
  • "Zatorowość płucna: przyczyny, objawy, leczenie i rokowania", dr n. med. Marzena Frołow, Medycyna Praktyczna