,

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Jest film

25.05.2023
Aktualizacja: 25.05.2023 12:54

Czterdziestoletni mężczyzna z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, który przez ponad dziesięć lat na nowo uczył się chodzić, odzyskał kontrolę nad nogami. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii.

Gert-Jan Oskam
fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Dwanaście lat temu Holender Gert-Jan Oskam uległ wypadkowi drogowemu. Od tamtej pory był sparaliżowany od pasa w dół. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu szwajcarskich naukowców mężczyzna odzyskał władzę w nogach. To przełom - przekonują eksperci.

Sparaliżowany człowiek znów chodzi

Lekarze Uniwersytetu w Lozannie, pod wodzą prof. Jocelyne Bloch, wszczepili sparaliżowanemu mężczyźnie specjalne elektrody, które odbierają sygnał od mózgu i przekazują do mięśni nóg. Jest to tzw. cyfrowy most, opracowany przez francuskiego neurobiologa prof. Grégoirego Courtine'a z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). By-pass, który podczas przesyłania sygnałów do nóg pozwala ominąć uszkodzony odcinek rdzenia kręgowego.

"Po dwóch dniach od zabiegu, po 5-10 minutach prób, mogłem kontrolować biodra" - powiedział Gert-Jan Oskam.

Mężczyzna nie tylko stanął na własnych nogach, ale za pomocą myśli potrafi nimi poruszać - wybrać się na krótki spacer z balkonikiem, a nawet wejść po kilku schodach.

"Dało mi to dużo wolności, której nie miałem podczas wcześniejszych terapii" - powiedział szczęśliwy rekonwalescent.

Przywrócenie funkcji motorycznych pacjentom z uszkodzeniami rdzenia kręgowego to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie tego typu urazom ulega aż 250–500 tys. osób. Urazy rdzenia kręgowego powodują niepełnosprawność, która przyczynia się do zwiększenia ryzyka powikłań oddechowo-krążeniowych.

4 fazy, przez które przechodzą pacjenci z urazem rdzenia kręgowego to:

  1. Szok rdzeniowy - 3-6 tygodni, podczas którego następuje zniesienie lub zahamowanie wszystkich funkcji czuciowych i ruchowych poniżej poziomu uszkodzenia;
  2. Regeneracja i kompensacja - 3-4 miesiące, w trakcie których w mięśniach szkieletowych pojawia się powrót napięcia mięśniowego;
  3. Stabilizacja - od 6 miesięcy do 2 lat, w tym czasie uwidacznia się ostateczny potencjał funkcjonalny chorego;
  4. Adaptacja - czas psychomotorycznego i społeczno-zawodowego przystosowania się do sytuacji.
loader

Źródła: The Guardian, „Ocena sytuacji socjomedycznej osób po urazie rdzenia kręgowego” K. Kaźmierczak, Poznań 2015

Logo radiozet Dzieje się