,

Siniak pod okiem dziewczynki był objawem agresywnego raka

31.05.2023 12:31

Niewinny siniak pod okiem dziecka był objawem agresywnego nowotworu. Rodzice dziewczynki zdziwili się, gdy siniak zaczął się powiększać i wkrótce doprowadził do wypadania gałki ocznej. Diagnoza była szokująca. U dziecka wykryto agresywnego raka w czwartym stadium z przerzutami. 

Adam Walker/Facebook
fot. Adam Walker/Facebook

Zaczęło się od siniaka. Rodzice 13-miesięcznej Harper Walker zauważyli u córki zasinienie pod okiem, ale uznali, że dziecko uderzyło się podczas zabawy. Jednak siniak, zamiast stopniowo zanikać, powiększał się z każdym dniem. W pewnym momencie był na tyle duży, że zaczął wypychać gałkę oczną dziecka na zewnątrz. Pogorszył się też wzrok dziewczynki, co jej rodzice opisali jako "leniwe oko".

- W połowie lutego zauważyliśmy małą czarną kropkę w pobliżu jej oka, ale ponieważ zrobiła się bardziej mobilna [dziewczynki - przyp. red.], myśleliśmy, że po prostu uderzyła się zabawką - powiedziała mama dziewczynki w rozmowie z Manchester Evening News.

Rodzice byli zszokowani, gdy u ich dziecka zdiagnozowano rzadkiego raka. Okazało się, że z pozoru niewinny siniak był objawem agresywnej postaci nerwiaka niedojrzałego (neuroblastomy). Nowotwór wykryto w czwartym stadium zaawansowania z przerzutami w wielu miejscach w organizmie dziecka.

- Najwyraźniej jest to coś, co pierwotnie wyrosło jeszcze w wieku płodowym, ale nie było sposobu, aby się o tym dowiedzieć, dopóki nie pojawił się mały siniak - wyjaśniła mama małej Harper.

Harper przeszła operację i przyjmuje chemioterapię, otrzyma też leczenie komórkami macierzystymi. Koszt leczenia wynosi ponad 280 000 funtów, a potrzebne są do tego liczne podróże do Stanów Zjednoczonych. Dlatego rodzice dziewczynki uruchomili internetową zbiórkę pieniędzy.

Neuroblastoma u dzieci. Nie lekceważ tych objawów

Neroblastoma (NBL) jest jednym z najczęstszych tzw. pozaczaszkowych guzów litych. Stanowi ok. 8-10% wszystkich nowotworów złośliwych w grupie dzieci i młodzieży. Nowotwór ten pojawia się u ok. 6-11 na 1 000 000 dzieci rocznie, w Polsce rozpoznaje się go u ok. 70-80 małych pacjentów. U 90% dzieci objawy guza pojawiają się przed ukończeniem 5 roku życia.

Najczęstszym objawem choroby jest guz, widoczny gołym okiem i wyczuwalny pod palcami. Często jednak objawy choroby są niecharakterystyczne, dyskretne, trudne do wykrycia zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Początkowo jedynymi wczesnymi objawami są objawy ogólne: ospałość, rozdrażnienie, brak apetytu, zaburzenia połykania, wymioty, trudności z wypróżnianiem.

W przypadku lokalizacji guza w klatce piersiowej objawami mogą być: uporczywy kaszel (niepoddający się leczeniu objawowemu), stridor czy uczucie duszności. W przypadku wnikania zmiany do kanału kręgowego mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne.

Niekiedy, zwłaszcza u małych dzieci, stwierdza się występowanie niebolesnych, twardych, niebieskawych guzków w skórze, przypominających siniaki, które mogą pojawić się we wszystkich okolicach ciała i spowodowane są przerzutami tego nowotworu do skóry i tkanki podskórnej.

logo Tu się dzieje