Oceń
16-tygodniowe bliźniaczki syjamskie z USA były połączone brzuchem. Miały wspólne mięśnie, skórę i narządy jamy brzusznej, w tym wątrobę. Dziewczynki zostały rozdzielone po żmudnej 11-godzinnej operacji, która miała miejsce w Teksasie.
Amerykańska telewizja CBS News opowiedziała historię bliźniaczek, które przyszły na świat przedwcześnie. JamieLynn i AmieLynn były bliźniaczkami omphalopagus - to typ bliźniąt syjamskich, które dzielą część układu pokarmowego i ściany brzucha. Tego typu bliźnięta mają największe szanse na przeżycie, jeśli zostaną pomyślnie rozdzielone. Były zrośnięte od dolnej części mostka do pępka.
Procedura planowania operacji trwała przez długie miesiące. Lekarze opierali się na wynikach badań obrazowych i ćwiczyli na protetycznych fantomach bliźniaczek, aby dokładnie przewidzieć, jak przeprowadzą operację. Chirurdzy pomalowali paznokcie jednej z bliźniaczek na fioletowo, a drugiej na zielono, a następnie przydzielono je do różnych grup chirurgów - nosili oni czepki w odpowiednim kolorze. W sumie cały zespół liczył 25 medyków.
Operacja przebiegła pomyślnie i dziewczynki dochodzą do pełni sił. Lekarze przyznają, że są przygotowani na ewentualne powikłania, ale na razie wszystko wskazuje na to, że będą się dobrze rozwijać. Jak poinformował szpital, dziewczynki śpią już w osobnych łóżeczkach.
Bliźnięta syjamskie, czyli niecałkowicie rozdzielone
Bliźnięta syjamskie, czyli bliźnięta niecałkowicie rozdzielone, są wynikiem niecałkowitego podziału zapłodnionej komórki jajowej. Powstają, gdy podział komórki następuje po 13 dniu od zapłodnienia. Są zawsze tej samej płci. Wyróżnia się bliźnięta niecałkowicie rozdzielone symetryczne, gdy wszystkie organy są symetrycznie powielone oraz bliźnięta niecałkowicie rozdzielone asymetryczne, gdy tylko część struktur anatomicznych występuje podwójnie.
Oceń artykuł