Oceń
Na łamach "British Medical Journal" przedstawiono przypadek mężczyzny, który obudził się pewnego dnia i stwierdził, że nagle mówi z irlandzkim akcentem, mimo że nigdy nie był w tym kraju. Amerykanin od jakiegoś czasu walczył z zaawansowaną postacią raka prostaty. Lekarze zdiagnozowali u niego niezwykle rzadki syndrom obcego akcentu (FAS). Lekarze powiedzieli, że jego nowy akcent był "niekontrolowany, obecny we wszystkich sytuacjach i stopniowo się utrwalał".
Medycy z Północnej Karoliny, którzy zajmowali się leczeniem mężczyzny, uważają, że za zmianę akcentu odpowiadał rak. Zespół z Duke University Health System stwierdził, że u chorego rozwinęło się paranowotworowe zaburzenie neurologiczne (PND). To rzadkie powikłanie raka, spowodowane przez zwalczające chorobę komórki układu odpornościowego, które omyłkowo atakują układ nerwowy. Zazwyczaj powoduje to problemy z ruchem mięśni lub koordynacją, ale może też wpływać na zdolność myślenia i pamięć.
Chory na raka prostaty Amerykanin przez 20 miesięcy otrzymywał terapię hormonalną mającą na celu zahamowanie produkcji i działania męskich hormonów androgenów, przeszedł także cykl radioterapii. Przed zmianą mowy nie miał żadnych urazów głowy i nie cierpiał na żadne schorzenia psychiczne. Wyniki badań mózgu również nie wykazały żadnych nieprawidłowości, wykluczając typowe przyczyny syndromu obcego akcentu. Jednak tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy wykazała, że rak prostaty rozprzestrzenił się dalej do węzłów chłonnych okolic miednicy. Z powodu postępującego raka prostaty trzy miesiące później został skierowany do Duke Cancer Institute w celu dalszego leczenia, gdzie rozpoznano neuroendokrynnego raka prostaty (NEPC) - agresywną odmianę tego nowotworu. Zdaniem specjalistów znanych jest wiele przypadków PND występujących jako objawy u pacjentów z tą odmianą raka.
Lekarze napisali, że mężczyzna został wkrótce przeniesiony do hospicjum domowego z powodu "szybkiego pogorszenia się stanu klinicznego". Niedługo potem zmarł. "Irlandzki akcent utrzymywał się aż do śmierci" – napisano w publikacji.
Zespół obcego akcentu to rzadka przypadłość
Syndrom obcego akcentu to zaburzenie mowy, które powoduje nagłą zmianę mowy, tak że dotknięta tą przypadłością osoba zaczyna nagle mówić z obcym akcentem. Syndrom jest najczęściej wywoływany uszkodzeniem mózgu spowodowanym udarem, urazem lub guzem. Zgłaszano również inne przyczyny, w tym stwardnienie rozsiane. W niektórych przypadkach nie zidentyfikowano wyraźnej przyczyny.
W udokumentowanych przypadkach stwierdzano m.in. zmiany akcentu z japońskiego na koreański, brytyjskiego angielskiego na francuski, amerykańsko-angielskiego na brytyjski angielski i hiszpańskiego na węgierski.
Syndrom obcego akcentu opisano po raz pierwszy w 1907 roku. Od tej pory na całym świecie udokumentowano zaledwie ok. 150 przypadków.
Źródło: Foreign accent syndrome as a heralding manifestation of transformation to small cell neuroendocrine prostate cancer - Amanda Broderick (Department of Internal Medicine, Duke University Health System, Durham, North Carolina, USA), Matthew K Labriola (Division of Medical Oncology, Department of Medicine, Duke University, Durham, North Carolina, USA), Neal Shore (Carolina Urologic Research Center, Myrtle Beach, South Carolina, USA), Andrew J Armstrong (Divisions of Medical Oncology and Urology, Duke Cancer Institute Center for Prostate and Urologic Cancers, Duke University, Durham, North Carolina, USA). BMJ Case Reports Volume 16, Issue 1.
Oceń artykuł